بیماری ها

زگیل تناسلی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های جنسی هستند. نزدیک به تمام افراد فعال جنسی حداقل در طول زندگی‌شان به یکی از انواع ویروس‌های پاپیلوما انسانی (HPV) آلوده خواهند شد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود. احتمال بروز زگیل تناسلی در مردان بیشتر از زنان است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود، شامل تماس دهانی، واژن و رابطه مقعدی. زگیل‌های تناسلی همیشه از طریق چشم انسان قابل‌مشاهده نیستند. آن‌ها ممکن است خیلی کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره‌تر باشند. نوک زوائد ممکن است شبه به گل‌کلم باشد و ممکن است با لمس نرم یا کمی برآمده احساس شود. آن‌ها ممکن است به‌صورت دسته‌ای از زگیل‌ها یا فقط یک زگیل تک ایجاد شوند. زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد ترشح از واژن، خارش، خونریزی و سوزش شود.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در محل‌های زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • درون، یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در محل‌های زیر ظاهر شود:

 • درون واژن یا مقعد
 • بیرون واژن یا مقعد
 • سرویکس رحم

شما می‌توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

 • تماس پوست به پوست، شامل رابطه مقعدی و واژن
 • اشتراک وسایل جنسی
 • ندرتاً رابطه جنسی دهانی
 • همچنین ویروس می‌تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

شما از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا نمی‌شوید:

 • بوسیدن
 • مواردی مانند حوله، کارد و چنگال، لیوان یا صندلی توالت

⚠ توجه

زگیل‌های تناسلی ممکن است روی لب‌ها، دهان، زبان یا گلو افرادی که رابطه دهانی با فرد آلوده داشته‌اند نیز ظاهر شوند.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

به این دلیل که اغلب مشخص کردن زگیل تناسلی سخت است، ممکن است پزشک شما یک محلول رقیق استیک اسید را روی ناحیه تناسلی شما بمالد تا زگیل‌ها سفید شوند. بعدازآن، ممکن است پزشک زگیل‌ها را از طریق یک‌ذره بین مخصوص به اسم کولپوسکوپ ببیند.

✅ آزمایش پاپ اسمیر

برای خانم‌ها، مهم است که پاپ اسمیر و بررسی لگنی منظم داشته باشند، چیزی که می‌تواند به مشخص کردن تغییرات لگنی و واژنی که به دلیل زگیل تناسلی ایجاد شده‌اند یا علائم ابتدایی سرطان سرویکس – عارضه احتمالی عفونت با HPV تناسلی– کمک کند.

همچنین بخوانید: تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام میشود؟

طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشکتان برای باز نگه‌داشتن واژن شما از وسیله‌ای بنام اسپکولوم استفاده می‌کند. بعدازآن پزشکتان از یک وسیله بلند استفاده می‌کند تا از سلول‌های سرویکس نمونه کوچکی بگیرد. سرویکس ارتباط بین واژن و رحم شما است. سلول‌ها با میکروسکوپ برای یافتن اختلالات مشاهده می‌شوند.

✅ آزمایش HPV

فقط تعداد کمی از انواع HPV با سرطان سرویکس در ارتباط هستند. نمونه‌ی سلول‌های سرویکس که در طی پاپ اسمیر گرفته‌شده‌اند، می‌توانند برای آزمایش HPV استفاده شوند.

این آزمایش معمولاً به خانم‌های بالاتر از 30 سال توصیه می‌شود. این آزمایش برای خانم‌های جوان‌تر مفید نیست زیرا دستگاه ایمنی بدن آن‌ها معمولاً می‌تواند حتی انواع HPV که باعث ایجاد سرطان می‌شوند را نیز بدون درمان از بین ببرد.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

اگر زگیل‌های شما باعث ایجاد ناراحتی نشوند، ممکن است نیاز به درمان نداشته باشید؛ اما اگر علائم شما که شامل خارش، سوزش و درد هستند یا زگیل‌های تناسلی قابل‌مشاهده باشند و باعث ایجاد تنش روانی در شما گردند، پزشکتان می‌تواند با دارو یا جراحی به از بین بردن آن کمک کند. درهرحال، احتمال بازگشت ضایعات بعد از درمان وجود دارد. برای خود ویروس درمان وجود ندارد.

✅ دارو و پماد برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می‌تواند شامل استفاده مستقیم پماد روی پوست باشد. ازجمله این پمادها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

➖ ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

این پماد به نظر می رسد توانایی دستگاه ایمنی شما برای مبارزه با زگیل‌های تناسلی را افزایش دهد. وقتی پماد روی پوست شما است، از رابطه جنسی خودداری کنید. این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و ممکن است پوست شریک جنسی شمارا تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. دیگر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، خارش یا درد بدن، سرفه، راش پوستی یا خستگی باشد.

➖ پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه‌ی گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را تخریب می‌کند. این محلول باید توسط پزشکتان استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی ماده فعال مشابه است، اما قابل‌استفاده توسط خودتان در خانه است.

ممکن است پزشک شما ابتدا استفاده از پودوفیلوکس را توصیه کند و احتیاط‌های لازم برای جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اطراف را به شما بگوید. هیچ‌گاه از این دارو برای درمان زگیل‌های تناسلی داخلی استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نشده است. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشد.

➖ تری کلرواستیک اسید (TCA)

این درمان شیمیایی زگیل‌های تناسلی را می سوزاند و می‌تواند برای زگیل‌های درونی نیز استفاده شود. عوارض جانبی می‌توانند شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشند.

➖ Sinecatechins

این کرم یا پماد برای درمان زگیل‌های تناسلی خارجی و زگیل‌های درون یا اطراف مقعد استفاده می‌شود. عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشند.

⚠ توجه

سعی نکنید زگیل تناسلی را با داروهای درمان‌کننده بدون نسخه برای زگیل، درمان کنید. این داروها برای استفاده در نواحی حساس بافت تناسلی مناسب نیستند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای این هدف حتی می‌تواند باعث ایجاد درد و تحریک بیشتری شود.

✅ جراحی

زگیل تناسلیدرمان زگیل تناسلی با جراحی

ممکن است شما برای برداشتن زگیل‌های بزرگ، زگیل‌هایی که به دارو پاسخ نمی‌دهند یا –درصورتی‌که باردار باشید- زگیل‌هایی که نوزاد شما هنگام زایمان امکان تماس با آن‌ها را داشته باشد، نیاز به جراحی داشته باشید. گزینه‌های جراحی شامل موارد زیر هستند:

➖ منجمد کردن با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

منجمد کردن با ایجاد کردن تاول در اطراف زگیل شما عمل می‌کند. با بهبود پوست شما، ضایعات می‌ریزند و به پوست جدید اجازه تظاهر می‌دهند. ممکن است شما نیاز به تکرار این درمان داشته باشید. عوارض جانبی اصلی شامل درد و تورم هستند.

➖ الکتروکوتری

این فرآیند از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌ها استفاده می‌کند. ممکن است شما بعدازاین فرآیند مقداری درد و ورم داشته باشید.

➖ برداشتن به‌وسیله جراحی

ممکن است پزشک شما از وسیله ویژه‌ای استفاده کند تا زگیل‌ها را بردارد. شما برای این درمان به بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی نیاز دارید و شما ممکن است بعد از فرآیند کمی درد داشته باشید.

➖ درمان با لیزر

این رویکرد، چیزی که از اشعه بسیاری قوی نور استفاده می‌کند، می‌تواند گران باشد و معمولاً برای زگیل‌های گسترده و آن‌هایی که سخت‌درمان هستند استفاده می‌شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان

استفاده از کاندوم در هر بار که شما رابطه جنسی دارید می‌تواند به‌صورت چشمگیری خطر قرارگیری در معرض زگیل تناسلی را کاهش دهد. گرچه استفاده از کاندوم می‌تواند خطر را کاهش دهد، اما 100 درصد مؤثر نیست و شما می‌توانید همچنان به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

✅ واکسن

واکسن گارداسیل، در برابر چهار گونه HPV که باعث ایجاد سرطان می‌شوند محافظت ایجاد می‌کند و برای پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان نیز استفاده می‌شود. در سال 2014 سازمان غذا و دارو امریکا واکسنی که گارداسیل 9 نام دارد را تائید کرد، چیزی که از ایجاد 9 گروه HPV، محافظت می‌کند.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد، از ایجاد سرطان سرویکس محافظت می‌کند اما از زگیل تناسلی خیر.

کمیته‌ی مشورتی بین‌المللی استفاده معمول از واکسن HPV را برای دختران و پسران 11 تا 12 ساله توصیه کرده است. اگر در این سن واکسیناسیون کامل صورت نگیرد، برای دختران و زنان تا 26 سالگی و برای پسران تا 21 سالگی دریافت واکسن توصیه‌شده است.

واکسن درصورتی‌که  قبل از برقراری رابطه جنسی دریافت شود بیشترین تأثیر را خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که افراد زیر 21 سال و 21 تا 30 ساله که واکسن HPV را دریافت می‌کنند می‌توانند خطر ابتلا به زگیل‌های تناسلی را تا 50 درصد کاهش دهند.

عوارض واکسن معمولاً خفیف هستند و شامل زخم در محل تزریق (بالای بازو)، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه به آنفولانزا هستند. بعضی‌اوقات سرگیجه یا غش کردن بعد از تزریق رخ می‌دهد، مخصوصاً در افراد بزرگسال.

پیشگیری از انتشار زگیل تناسلی

شما می‌توانید با موارد زیر از انتقال زگیل پیشگیری کنید:

❇ استفاده از کاندوم در تمام رابطه‌های جنسی واژن، مقعدی و دهانی؛ اما اگر ویروس در ناحیه‌ای از پوست که با کاندوم پوشیده نشده است وجود داشته باشد، ممکن است منتقل شود.

❇ در هنگامی‌که تحت درمان زگیل تناسلی هستید، رابطه جنسی نداشته باشید.

زگیل تناسلیزگیل تناسلی چه عوارضی دارد؟

عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان

عوارض زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ سرطان

سرطان سرویکس با عفونت HPV ارتباط نزدیکی دارد. بعضی از انواع خاص HPV همچنین با سرطان ولو، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو نیز در ارتباط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به ایجاد سرطان نمی‌شود، اما برای خانم‌ها مهم است که به‌صورت منظم آزمایش پاپ اسمیر داشته باشند، به‌خصوص اگر با انواع پرخطر HPV آلوده‌شده باشند.

✅ مشکلات هنگام بارداری

زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی هنگام بارداری شود. زگیل‌ها می‌توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را مشکل کنند. زگیل‌های روی دیواره تناسلی ممکن است توانایی دیواره برای متسع شدن هنگام زایمان را کاهش دهند. زگیل‌های بزرگ روی ولو یا درون واژن می‌توانند هنگام اتساع در طی زایمان خونریزی کنند.

ندرتاً، نوزادی که از مادر مبتلابه زگیل تناسلی متولد می‌شود، ممکن است در دهان یا گلویش به زگیل مبتلا شود. ممکن است نیاز به جراحی باشد تا اطمینان حاصل شود که زگیل راه هوایی را مسدود نکرده باشد.

آیا شما می‌توانید از طریق استخر به زگیل تناسلی مبتلا شوید؟

پاسخ دکتر: سؤال بسیار خوبی است و شما تنها کسی نیستید که در مورد چگونگی انتقال زگیل تناسلی سردرگم می‌باشد. HPV با تماس پوست به پوست منتقل می‌شود، در ویروس تناسلی، این تماس می‌تواند تناسلی، مقعدی یا احتمالاً رابطه دهانی با کسی که به این عفونت مبتلا است باشد. همچنین ممکن است ویروس توسط انگشت از دستگاه تناسلی یک فردبه‌فرد دیگر منتقل شود. زگیل تناسلی از طریق ارتباط معمولی مانند بغل کردن، دست دادن، یا حمام مشترک یا دوش گرفتن مشترک با فردی منتقل نمی‌شود. به همین صورت، جکوزی و استخر خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر این‌که زوجین وقتی در این مکان هستند رابطه جنسی برقرار کنند!)

خیالتان از استخر و جکوزی راحت باشد، اما در خاطر داشته باشید که تخمین زده می‌شود بیش از 80% افراد فعال جنسی یک یا تعداد بیشتری عفونت HPV در زندگی‌شان خواهند داشت.  بیشتر موارد HPV بدون خطر هستند و توسط دستگاه ایمنی از بین می‌روند، اما برای خانم‌ها بسیار مهم است که آزمایش پاپ اسمیر منظم داشته باشند (بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند که از 21 سالگی شروع به انجام آن کنند، حتی اگر هیچ‌وقت رابطه جنسی نداشته‌اند). اگر شما سن شما 26 سال یا کمتر است، همچنین می‌توانید برای HPV واکسن بزنید.

به این مطلب امتیاز دهید
منبع
virgoolگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا