پوست و مو

شناخت انواع پوست و نحوه مراقبت از آن

برای مراقبت روزانه از پوست خود ابتدا باید پوست خود را بشناسید و بدانید چه نوع پوستی دارید. لازمه استفاده از شوینده‌ها دانستن نوع پوست خود است. اگر شما از شوینده‌ها استفاده نامناسب داشته باشید و ندانید که از چه نوع شوینده‌ای باید برای پوست خود استفاده کنید ممکن است که به پوست خود آسیبی جدی برسانید.

انواع مختلف پوست کدم‌اند؟

انواع پوست 5 دسته می‌باشند:

  1. پوست‌های چرب
  2. پوست‌های خشک
  3. پوست‌های نرمال
  4. پوست‌های حساس
  5. پوست‌های مختلط

پوست‌های چرب

افراد دارای پوست چرب، پوستشان بسیار براق است، ترشح غدد چربی در آن بسیار زیاد است، دارای منافذ باز است، دیر چروک می‌شود، به علت ترشح زیاد چربی آکنه دارند و پوستشان شفاف است.

پوست‌های خشک

به پوست‌های خشک دهیدراته نیز می‌گویند، این افراد دارای پوستی کدر و کم آب هستند، پوستشان زود چروک می‌شود و ترشح غدد چربی در این نوع پوست بسیار کم است.

پوست‌های نرمال

پوست نرمال بین دو حالت پوست چرب و خشک است. بطوری که نه کم آب است و نه ترشح چربی در آن زیاد است.

پوست‌های حساس

افرادی که پوست حساس دارند پوستشان سریع قرمز می‌شود و دارای عارضه کوپروز (نوعی عارضه‌ی پوستی مویرگ‌های خونی زیر پوست) هستند و نسبت به عوامل بیرونی پوستشان زود واکنش نشان می‌دهد.

پوست‌های مختلط

حالت T مانند صورت (پیشانی و بینی )  این افراد چرب می‌باشد و حالت U صورت (گونه و چانه) این افراد خشک می‌باشد  و بالعکس.

روش‌های مراقبت از انواع پوست

شما برای مراقبت از پوستتان باید نوع پوست خود را بشناسید که طی مطالب گفته شده تا الان باید پی به نوع پوست خود برده باشید و با توجه به نوع پوست خود مطالبی که گفته خواهد شد را بکار بگیرید.

مراقبت از پوست چرب

اگر شما دارای پوست چرب هستید حداقل روزی دو مرتبه پوست خود را بایستی با صابون‌های مناسب بشورید. بهترین شوینده‌ها برای پوست‌های چرب ژل‌های شوینده هستند که باید دو مرتبه در روز (صبح و شب) استفاده شوند تا چربی پوست کنترل شود. همچنین از لایه‌بردارهای ملایم مثل اسکراب هر دو هفته یک بار استفاده شود. اگر از ضد آفتاب‌ها استفاده می‌کنید این نکته را حتماً مدنظر داشته باشید که فاقد چربی یا حداقل چربی باشند. برای شست‌وشوی پوست‌های چرب استفاده از صابون بابونه توصیه می‌شود.

برای پاکسازی این نوع پوست ابتدا بایستی شیرپاک‌کن مخصوص پوست چرب به مدت 8 دقیقه روی صورت ماساژ داده و به مدت 5 دقیقه مکث کنید سپس صورت خود را با آب ولرم شست‌وشو دهید. بعدازاین مرحله نوبت استفاده از تونر (بجای تونر می‌توان از 1/3 لیوان گلاب و 2/3 لیوان آب استفاده کرد) جهت تنظیم اسیدی و بازی بودن صورت است (در این مرحله نیاز به شست‌وشوی صورت نیست). حالا بایستی از اسکراب های دانه درشت به مدت 5 دقیقه ماساژ داده و 10 دقیقه مکث کنید سپس صورت را با آب ولرم شست‌وشو دهید. پس از پاکسازی صورت نوبت تغذیه رسانی پوست می‌رسد که بایستی از مرطوب کننده‌های دارای ویتامین C استفاده شود.

مراقبت از پوست خشک

پوستبرای مراقبت از پوست خشک چه کنیم؟

اگر شما پوستتان خشک و شکننده است باید مراقبت بیشتری از پوستتان داشته باشید، شما می‌توانید از شیرپاک کن‌های مخصوص پوست‌های خشک و نیز فوم‌ها استفاده کنید. برای مراقبت از پوستتان همچنین باید از ضد آفتاب‌های نرمال استفاده کنید. برای شست‌وشوی پوست‌های خشک استفاده از صابون شیر توصیه می‌شود.

همچنین بخوانید: روش صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب

برای پاکسازی این نوع پوست ابتدا باید از شیرپاک کن‌های مخصوص پوست خشک استفاده کرد که مدت ماساژ آن 15 دقیقه و مدت مکث 10 دقیقه می‌باشد سپس بایستی صورت را با آب ولرم شست‌وشو دهید. بعد از این مرحله باید از تونر (می‌توانید بجای تونر از 1/3 لیوان گلاب و 2/3 آب استفاده کنید) جهت تنظیم بازی و اسیدی بودن پوست استفاده کنید (این مرحله شست‌وشو ندارد) سپس از اسکراب های دانه ریز به مدت 10 دقیقه مکث (بدون ماساژ، در صورت سوزش شدید سریعاً شست‌وشو دهید) سپس بعد از آن از مرطوب کننده‌های دارای ویتامین C استفاده شود.

مراقبت از پوست حساس

پوستچگونه از پوست حساس مراقبت کنیم؟

اگر شما پوستتان بسیار حساس است و زود قرمز می‌شود شما می‌توانید از شیرپاک کن‌ها مخصوص پوست‌های حساس، فوم و فوم کف برای پاک کردن آرایش استفاده کنید (نبایست برای پاک کردن آرایش از دستمال پاک‌کننده آرایش استفاده شود). برای شست‌وشوی این نوع پوست استفاده از صابون بادام و آویشن توصیه می‌شود.

برای پاکسازی پوست‌های حساس نباید سراغ هر نوع شوینده یا اسکرابی بروید در انتخاب شوینده این نوع پوست باید توجه و دانش کافی داشته باشید هر نوع استفاده نابجا از شوینده‌های نامناسب ممکن است به پوست شما آسیب جدی برساند.

برای پاکسازی این نوع پوست بایستی ابتدا از شیرپاک کن‌های مخصوص پوست حساس به مدت 3 دقیقه ماساژ و 3 الی 5 دقیقه مکث استفاده کنید سپس با آب ولرم شست‌وشو دهید. از تونر (بجای تونر می‌توانید از 1/3 لیوان گلاب و 2/3 لیوان آب استفاده کنید) برای تنظیم اسیدی و باز بودن پوست (که نیاز به شست‌وشو ندارد) و سپس اسکراب های دانه ریز یا بدون دانه استفاده کنید (بدون ماساژ و به مدت 5 دقیقه مکث). پس از پاکسازی صورت می‌توانید از مرطوب کننده‌های ویتامین C و در صورت عدم وجود از مرطوب کننده‌های عادی یا آبرسان ها استفاده کنید.

مراقبت از پوست معمولی و نرمال

پوستراه های مراقبت از پوست معمولی

اگر شما پوستتان نرمال است خیالتان راحت است، شما می‌توانید از شوینده‌هایی که برای پوست‌های چرب، خشک و حساس نامبرده شد استفاده کنید.

برای پاکسازی این نوع پوست باید از شیرپاک‌کن‌های نرمال استفاده کرد که مدت ماساژ 15 دقیقه و مدت مکث 5 دقیقه است سپس با آب ولرم صورت را شست‌وشو دهید و در مرحله بعد می‌توانید از تونر استفاده کنید یا بجای آن می‌توانید از 1/3 لیوان گلاب و 2/3 لیوان آب (در این مرحله شست‌وشوی صورت نیاز نیست) استفاده کنید سپس از هر نوع اسکرابی یا ترجیحاً اسکراب دانه‌ریز به مدت 10 دقیقه ماساژ و 10 دقیقه مکث استفاده کنید سپس آن را با آب ولرم شست‌وشو دهید. برای تغذیه رسانی به پوست می‌توانید از مرطوب کننده‌های دارای ویتامین C استفاده کنید.

مراقبت از پوست‌های مختلط

اگر شما دارای پوست مختلط هستید بدین‌صورت که حالت T مانند صورت (پیشانی و بینی) شما چرب باشد شما باید از ژل‌های شوینده دومرتبه در روز (صبح و شب) استفاده کنید و برای شست‌وشوی این قسمت از صورت از صابون بابونه بایستی استفاده کنید و درصورتی‌که حالت U مانند صورت (گونه و چانه) خشک باشد شما می‌توانید از شیرپاک‌کن‌های مناسب پوست‌های خشک، فوم و صابون شیر استفاده کنید و بالعکس (حالت T مانند صورت خشک و حالت U مانند صورت چرب).

نکته:

  1. در استفاده از شیرپاک‌کن‌ها و اسکراب ها مراقب باشید تا این مواد به چشم شما نزدیک نباشند.
  2. در مرحله شیرپاک‌کن و اسکراب باید ماساژ بصورت ضربه‌ای از پایین به بالا باشد.

پکیج دانلودی درمان زود انزالی (مثبت 35 دقیقه)

برنامه جامع کنترل انزال شامل کتاب الکترونیکی + فایل صوتی دوره + برنامه تمرینی + آموزش تصویری تمرینات + موسیقی تراپی + پشتیبانی 35 روزه

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن