گیاهان دارویی

گیاه آویشن چه خواصی دارد؟

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به خواص فوق العاده آویشن میپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آویشن گیاهی مدیترانه‌ای با مصارف غذایی، دارویی و زینتی است. گل‌، برگ‌ و روغن آویشن برای درمان گستره‌ای از بیماری ها و مشکلاتی همچون اسهال، درد معده، آرتروز و گلودرد مورد استفاده قرار می گیرد.

آویشن دارای خواص ضد باکتریایی، حشره کش و ضد قارچ است، در طول تاریخ از آن برای درمان استفراغ و در امان بودن از مرگ سیاه استفاده میکردند.

آویشن چه خواصی دارد؟

آویشن کشنده پشه ببری

پشه ببری، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیای جنوب شرقی است.

از دهه 1990 این پشه حامل ویروس های کشنده ای همچون نیل غربی، تب زرد، آنسفالیت سنت لوئیس، تب دنگی و تب چیکونگونیا بوده است.

یک تیم در دانشگاه ملی Chungbuk در کره جنوبی گزارش دادند که ترکیبی از آویشن، آلفا ترپینن و کارواکرول در کشتار لاروهای پشه ببری بکار رفته است.

خواص آویشن برای فشار خون

محققان دانشگاه بلگراد صربستان با آزمایشاتی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند، پس از تزریق عصاره آویشن به این موجودات دریافتند که تاثیر بسزایی در کاهش فشار خون موشه های آزمایشگاهی داشته است.

با این وجود، آزمایشهای بیشتری لازم است تا این داده ها به اثبات برسند.

خواص آویشن برای عفونت باکتریایی

یک تیم در مرکز مطالعات حیوانی و دامپزشکی پرتغال، فعالیت ضد میکروبی روغن های گرفته شده از گیاهان معطر، از جمله روغن آویشن را مطالعه کردند.

آنها گزارش دادند که روغن آویشن حتی در غلظت های بسیار پایین، پتانسیل حفظ کنندگی طبیعی مواد غذایی در برابر چندین باکتری غذایی که باعث بیماری انسان می شود، نشان می دهد.

در مطالعاتی در کشور لهستان، روغن آویشن مورد آزمایش قرار گرفت و مشاهده شد که روغن آویشن در برابر باکتری های استافیلوکوک، انتروکوک، اشرشیا و سودوموناس از خود مقاومت نشان داد.

آویشنخواص و فواید آویشن چیست؟

خواص آویشن برای سرطان کولون

یک مطالعه انجام شده در لیسبون پرتغال، دریافت که عصاره آویشن ممکن است به بهبودی افراد مبتلا به سرطان روده کمک کند.

خواص آویشن برای سرطان پستان

محققان در ترکیه به تاثیر آویشن وحشی بر فعالیت سرطان پستان تاکید کردند، آنها تاثیر عصاره آویشن بر مرگ سلول های سرطانی را مورد بررسی قرار دادند.

آنها دریافتند که آویشن وحشی باعث مرگ سلول های سرطانی پستان می شود.

خواص آویشن برای درمان عفونت مخمر

قارچ کاندیدا آلبیکانس از علت های شایع عفونت های مخمر در دهان و واژن که یک وضعیت تکراری و همیشگی است نامیده می شود.

محققان دانشگاه تورین ایتالیا، دریافتند که اسانس آویشن اهمیت زیادی در تخریب قارچ کاندیدا آلبیکانس در بدن انسان دارد.

تاثیر آویشن بر ماندگاری مواد غذایی

اکسیداسیون لیپید یک مشکل برای ذخیره مواد غذایی است. اکسیداسیون می تواند باعث کاهش کیفیت غذا، ثبات، ایمنی و ارزش غذایی شود.

دانشمندان ورشو کشور لهستان، بررسی کردند که آیا عصاره آویشن میتواند پایداری روغن آفتابگردان را در دماهای مختلف طولانی تر کند؟

آنها پس از انجام آزمایشات، به این نتیجه رسیدند که آویشن میتواند یک آنتی اکسیدان قوی برای ماندگاری روغن آفتابگردان باشد.

چای آویشنخواص چای آویشن برای سلامتی

درمان بیماری های پوستی با آویشن

مشکلات پوستی در سراسر جهان رایج هستند. داروهای گیاهی می توانند در بهبود مشکلات و بیماری های پوستی تاثیر بسزایی داشته باشند.

یک تیم در دانشگاه آدیس آبابا اتیوپی، مطالعه ای برای ارزیابی مزایای درمانی داروهای گیاهی بر روی ضایعات پوستی انجام دادند. آنها با ترکیب عصاره بابونه و عصاره آویشن، کرمی ضد قارچ برای ضایعات اگزما تولید کردند.

آنها پس از انجام آزمایش این کرم بر روی افرادی که دچار ضایعات یا مشکلات پوستی بودند دریافتند که 66.5 درصد افرادی که از این کرم استفاده نمودند به بهبودی کامل دست یافتند.

درمان آکنه با آویشن

دانشمندان لیدز انگلستان، اثرات عصاره آویشن را بر روی باکتری پروپیونی باکتریوم که باعث آکنه می شود، آزمایش کردند. آنها دریافتند که آویشن ممکن است در درمان آکنه موثر باشد.

اثر ضد باکتری آویشن قدرت مندتر از غلظت استاندارد بنزوئیل پراکساید، ماده فعال در اکثر کرم ها و شستشوی آکنه است.

بنزوئیل پراکساید همچنین باعث بوجودآمدن احساس سوزش و تحریک پوست می شود، که این موضوع به این معنی میتواند باشد که استفاده از شربت آویشن باعث کاهش اثرات ناخواسته خواهد شد.

آویشن جلوی تعریق زیاد پاها را می‌گیرد:

آویشن یک دئودورانت یا بو گیر طبیعی و فوق‌العاده مؤثر محسوب می‌شود.

50 گرم آویشن خشک را در دو لیتر آب ریخته و بجوشانید. سپس در ظرف را بگذارید و شعله را خاموش کنید. اجازه دهید محلول به مدت 15 تا 20 دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کنید و داخل تشت یا وان حمام بریزید. به مدت 10 دقیقه پاهایتان را در این محلول قرار دهید.

آویشن برای متوقف کردن سرفه

روغن آویشن که از برگهای آن به دست می‌آید اغلب به عنوان یک درمان طبیعی سرفه استفاده می‌شود. در یک مطالعه ترکیبی از برگهای آویشن و پیچک به کاهش سرفه و سایر علائم برونشیت حاد کمک کرده است.

دفعه بعد که با سرفه یا گلودرد روبرو هستید، نوشیدن چای آویشن را امتحان کنید.

آویشن و نفخ معده:

آویشن حاوی ترکیبات تلخ مزه‌ای است که می‌تواند به هضم غذا کمک کند. اگر دچار نفخ، سنگینی، گرفتگی عضلات معده و هر نوع مشکل مربوط به دستگاه گوارش هستید بعد از غذا از آویشن استفاده کنید.

مقداری برگ خشک آویشن را در یک فنجان بریزید و با آب‌جوش پُر کنید. در فنجان را ببندید و اجازه دهید که به مدت 5 تا 10 دقیقه دم بکشد. بعد از دو وعده‌ی اصلی، یک فنجان از این جوشانده میل کنید. این دوره‌ی درمانی را بیش از 3 هفته ادامه ندهید.

تقویت سیستم ایمنی بدن از خواص آویشن:

دریافت همه ویتامین‌هایی که بدن شما هر روز به آن نیاز دارد می‌تواند چالش برانگیز باشد. خوشبختانه، آویشن سرشار از ویتامین C است و همچنین منبع خوبی برای ویتامین A است. اگر احساس سرما خوردگی کردید، آویشن می‌تواند به شما در بازگشت به سلامتی شما کمک کند. یکی دیگر از مزایای سلامتی آویشن: منبع خوبی از مس، فیبر، آهن و منگنز است.

آویشن سلامت قلب را ارتقا می‌بخشد:

فشار خون و کلسترول هر دو در سلامت قلب نقش بسزایی دارند. آویشن حاوی مواد مغذی است که از فشار خون طبیعی و سطح کلسترول پشتیبانی می‌کند.

درمان آفت و بوی بد دهان از خواص آویشن:

آویشن یک گیاه ضدعفونی کننده و التیام بخش است. برای همین می‌توان از آن برای درمان آفت‌ها و التهاب لثه و همچنین برای پایان دادن به کابوس بوی بد دهان استفاده کرد.

یک لیوان آب را بجوشانید و سپس یک قاشق چای‌خوری آویشن را در آن ریخته و به مدت 1 تا 2 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و روزانه چند بار غرغره کنید.

آویشن آنتی اکسیدان قدرتمند:

آویشن منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان ها مانند آپیژنین، لوتولین، ساپونین ها و تانن ها است. این ترکیبات آنتی اکسیدانی قبل از ایجاد آسیب و استرس اکسیداتیو به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. آویشن و آهن اغلب برای حفظ تعادل بهتر و کاهش احتمال بروز استرس اکسیداتیو در کنار هم جمع می‌شوند.

آویشن برای مقابله با برونشیت، آنژین، سینوزیت و گریپ:

آویشن برای مقابله باعفونت‌های مجاری تنفسی فوق‌العاده است. این گیاه شگفت انگیز باعث تعریق بیشتر می‌شود و همین امر تب را کاهش می‌دهد. آویشن با سرماخوردگی مقابله کرده و ضد اسپاسم است برای همین سرفه را از بین می‌برد.

برای مقابله با سرفه یک مشت آویشن تازه یا خشک را در یک لیتر آب ریخته و به مدت 20 تا 25 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کرده و با عسل شیرین کنید. هر دو ساعت یک بار یک فنجان از این جوشانده میل کنید. توجه داشته باشید که این دوره‌ی درمانی را نباید بیش از 3 هفته دنبال کنید.

طریقه مصرف آویشن

شما میتوانید از برگ های تازه آویشن در چای و پخت و پز استفاده کنند. تولید کنندگان، از عصاره آویشن در طیف وسیعی استفاده میکنند، از جمله صابون های معطر و اسپری های دئودورانت. روغن آویشن به عنوان ماده ضد عفونی کننده و دافع حشرات نیز کاربرد دارد. عصاره آویشن یک محلول نگه دارنده قوی است. بعضی از افراد از آن برای ماندگاری بیشتر گوشت و حتی کشاورزان مدیترانه، عصاره آویشن را برای ماندگاری بیشتر به روغن زیتون اضافه میکنند.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه:

کودکان: آویشن به احتمال زیاد در زمانی که توسط کودکان در مقادیر طبیعی مصرف می‌شود ایمن است. آویشن احتمالاً ایمن است که برای مدت زمان کوتاهی به عنوان دارو مصرف می‌شود. اطلاعات کافی در دست نیست که بدانید روغن آویشن برای کودکان در هنگام استفاده بر روی پوست یا از طریق دهان از آن‌ها بی خطر است یا خیر.

بارداری و شیردهی: آویشن به احتمال زیاد برای زنان باردار و شیرده هنگام مصرف در مقادیر طبیعی مواد غذایی است ایمن است. اما مشخص نیست که آیا استفاده از آویشن در مقادیر بیشتر ایمن است یا خیر. اگر باردار هستید یا شیر می‌دهید، به مقدار طبیعی مواد غذایی در غذاها استفاده کنید.

حساسیت به گیاه پونه کوهی و گیاهان مشابه: افرادی که به پونه کوهی یا سایر گونه‌های آن حساسیت دارند ممکن است به آویشن نیز حساسیت داشته باشند.

اختلالات خونریزی: آویشن ممکن است لخته شدن خون را کند، کند. مصرف آویشن ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهد، به خصوص اگر در مقادیر زیادی استفاده شود.

شرایط حساس به هورمون مانند سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، آندومتریوز یا فیبرومهای رحمی: آویشن ممکن است مانند استروژن در بدن عمل کند. اگر شرایطی دارید که با قرار گرفتن در معرض استروژن بدتر می‌شود، از آویشن استفاده نکنید.

جراحی: آویشن ممکن است لخته شدن خون را کند کند، بنابراین نگرانی وجود دارد که ممکن است خطر خونریزی اضافی را در حین و بعد از عمل افزایش دهد. حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده استفاده از آویشن را متوقف کنید.

3/5 - (7 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
beytooteگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا