روابط عاطفی

چگونه با غم جدایی کنار بیاییم؟

چرا جدایی اینقدر دردناک است؟

جدایی یا طلاق می تواند یکی از استرس زاترین و احساسی ترین تجربیات زندگی باشد. دلیل جدایی هرچه که باشد – و چه بخواهید یا نه – شکست یک رابطه می تواند کل دنیای شما را زیر و رو کند و احساس درد و ناراحتی را در شما بوجود آورد.

حتی زمانی که یک رابطه دیگر خوب نیست، طلاق یا جدایی می تواند بسیار دردناک باشد، زیرا نشان دهنده از دست دادن رویاها و تعهداتی است که به اشتراک گذاشته اید. روابط عاشقانه با هیجان و امید به آینده آغاز می شود. هنگامی که یک رابطه شکست می خورد، ناامیدی، استرس و اندوه عمیقی را تجربه می کنیم.

جدایی یا طلاق شما را وارد قلمرو ای ناشناخته می کند. همه چیز مختل شده است: روال کاری و مسئولیت های شما، خانه شما، روابط شما با خانواده و دوستان خانوادگی و حتی هویت شما. جدایی همچنین باعث عدم اطمینان در مورد آینده می شود. زندگی بدون شریک زندگیتان چگونه خواهد بود؟ آیا شخص دیگری را پیدا خواهید کرد؟ آیا در نهایت تنها خواهید ماند؟ این ناشناخته ها اغلب می توانند بدتر از بودن در یک رابطه ناخوشایند به نظر برسند.

این درد، اختلال و عدم اطمینان به این معنی است که بهبودی پس از جدایی یا طلاق می تواند دشوار و زمان بر باشد. با این حال، مهم است که مدام به خود یادآوری کنید که می‌توانید این تجربه دشوار را پشت سر بگذارید و این کار را خواهید کرد و حتی با یک حس امید و خوش‌بینی دوباره به راه خود ادامه خواهید داد.

کنار آمدن با جدایی یا طلاق

داشتن احساسات متفاوت اشکالی ندارد. طبیعی است که احساس غم، عصبانیت، ناامیدی و سردرگمی داشته باشید و این احساسات می توانند شدید باشند. همچنین ممکن است در مورد آینده احساس نگرانی کنید. این را بپذیرید که چنین واکنش هایی با گذشت زمان کاهش می یابد.

به خودتان استراحت بدهید و برای مدتی در سطحی کمتر از حد مطلوب و ایده آل خود باشید. ممکن است برای مدتی نتوانید در کار کاملاً سازنده عمل کنید. هیچ کس سوپرمن نیست. برای بهبودی و بازیابی انرژی مجدد خود استراحت کافی داشته باشید.

این بار را به تنهایی روی دوش خود نکشید. به اشتراک گذاشتن احساسات خود با دوستان و خانواده می تواند به شما کمک کند این دوره را پشت سر بگذارید. پیوستن به یک گروه که موقعیتی مشابه دارند و میتوانید با هم دیگر صحبت و درددل کنید، پیشنهاد بسیار خوبی است. منزوی کردن خودتان می تواند سطح استرس شما را افزایش دهد، تمرکز شما را کاهش دهد و مانع کار، آسیب به سایر روابط و سلامت کلی شما شود.

به خودتان اجازه دهید تا به خاطر جدایی غمگین شوید

غم و اندوه یک واکنش طبیعی به از دست دادن است، و از هم پاشیدگی یا طلاق در یک رابطه عاشقانه شامل ضررهای متعدد است:

  • از دست دادن همراهی و تجربیات مشترک (که ممکن است لذت بخش بوده یا نباشد).
  • از دست دادن حمایت، خواه مالی، فکری، اجتماعی یا عاطفی باشد.
  • از دست دادن امیدها، برنامه ها و رویاها (که می تواند حتی از ضررهای مالی دردناک تر باشد).

اینکه به خودتان اجازه دهید درد این ضررها را احساس کنید ممکن است ترسناک باشد. ممکن است ترس داشته باشید که احساسات شما بیش از حد شدید باشد که نتوانید آن را تحمل کنید، یا اینکه برای همیشه در یک مکان تاریک گیر خواهید افتاد. فقط به یاد داشته باشید که سوگواری برای روند بهبودی ضروری است. درد غم و اندوه دقیقاً چیزی است که به شما کمک می کند رابطه قدیمی را رها کنید و ادامه دهید. و هر چقدر هم که غم و اندوه شما زیاد باشد، قرار نیست برای همیشه ادامه داشته باشد.

نکاتی برای کنار آمدن با غم جدایی یا طلاق

1. با احساساتتان مبارزه نکنید

طبیعی است که فراز و نشیب های زیادی داشته باشید و احساسات متناقض زیادی از جمله خشم، رنج، غم، ترس و سردرگمی را احساس کنید. مهم است که این احساسات را شناسایی و به رسمیت بشناسید. در حالی که این احساسات اغلب دردناک هستند، تلاش برای سرکوب یا نادیده گرفتن آنها فقط روند سوگواری را طولانیتر می کند.

2. در مورد احساسات خود صحبت کنید

حتی اگر صحبت کردن در مورد احساسات خود با افراد دیگر برای شما سخت باشد، بسیار مهم است که در هنگام غمگینی راهی برای انجام این کار بیابید. دانستن اینکه دیگران از احساسات شما آگاه هستند باعث می شود کمتر با درد خود احساس تنهایی کنید و به بهبودی شما کمک می کند.

3. به یاد داشته باشید که حرکت به سمت بهبودی، هدف نهایی است

ابراز احساسات به نوعی شما را رهایی می بخشد، اما مهم است که روی احساسات منفی تمرکز نکنید یا موقعیت را بیش از حد تجزیه و تحلیل نکنید. گیر افتادن در احساسات آزاردهنده مانند سرزنش، خشم و رنجش، انرژی ارزشمند را از شما می گیرد و از بهبودی و حرکت به جلو جلوگیری می کند.

4. به خود یادآوری کنید که هنوز آینده ای وجود دارد

وقتی به شخص دیگری متعهد می شوید، امیدها و رویاهای زیادی برای زندگی مشترک ایجاد می کنید. پس از جدایی، رها کردن این آرزوها سخت است. همانطور که برای از دست دادن آینده ای که زمانی تصور می کردید غمگین هستید، با این واقعیت که امیدها و رویاهای جدید در نهایت جایگزین امیدهای قدیمی شما خواهند شد، خود را دلگرم کنید.

5. تفاوت بین واکنش عادی به جدایی و افسردگی را بدانید

اندوه پس از جدایی ممکن است فلج کننده باشد، اما پس از مدتی، اندوه شروع به از بین رفتن می کند. روز به روز و کم کم شروع به حرکت می کنید. با این حال، اگر هیچ حرکت رو به جلو احساس نمی کنید، ممکن است از افسردگی رنج ببرید.

6. با دیگران در ارتباط باشید و از آن ها حمایت دریافت کنید

حمایت دیگران برای بهبودی پس از جدایی یا طلاق بسیار مهم است. ممکن است احساس تنهایی کنید، اما منزوی کردن خود این زمان را دشوارتر می کند. سعی نکنید به تنهایی از این وضعیت عبور کنید.

7. با دوستان و اعضای خانواده قابل اعتماد ارتباط برقرار کنید

ارتباط با افرادی که جدایی یا طلاق دردناکی پشت سر گذاشته‌اند، می‌تواند بسیار مفید باشد. آنها این راه را طی کرده اند و می توانند به شما اطمینان دهند که امیدی برای بهبودی و روابط جدید وجود دارد. تماس مکرر چهره به چهره نیز راهی عالی برای کاهش استرس ناشی از جدایی و بازیابی تعادل در زندگی شما است.

8. وقت خود را با افرادی بگذرانید که از شما حمایت می کنند و به شما انرژی می دهند

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که مثبت اندیش هستند و واقعاً به شما گوش می دهند. مهم است که در مورد آنچه که می گذرانید صادق باشید، بدون اینکه نگران قضاوت شدن یا انتقاد باشید.

9. در صورت نیاز، کمک بیرونی بگیرید

اگر تماستان با دیگران کم استو این موضوع محقق نمیشود، مراجعه به یک مشاور یا پیوستن به یک گروه را در نظر بگیرید. مهم‌ترین چیز این است که حداقل یک مکان داشته باشید که در آن احساس راحتی کنید.

10. دوستی های جدید ایجاد کنید

اگر احساس می کنید شبکه اجتماعی خود را به همراه طلاق یا جدایی از دست داده اید، سعی کنید با افراد جدید آشنا شوید . به یک گروه یا باشگاه با علاقه‌مندی خاص بپیوندید، در کلاس یا فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنید، یا در یک مدرسه یا سایر سازمان‌های اجتماعی داوطلب شوید.

مراقبت از خود بعد از جدایی

طلاق یک رویداد بسیار استرس زا است که زندگی را دگرگون می کند. زمانی که در حال گذر از شرایط عاطفی هستید و با تغییرات عمده زندگی دست و پنجه نرم می کنید، مهم تر از همیشه مراقبت از خود است. فشار و ناراحتی ناشی از جدایی بزرگ می تواند شما را از نظر روانی و جسمی آسیب پذیر کند.

با خودتان طوری رفتار کنید که انگار در حال غلبه بر آنفولانزا هستید. استراحت کافی داشته باشید، سایر منابع استرس را در زندگی خود به حداقل برسانید و در صورت امکان حجم کاری خود را کاهش دهید. مراقبت از خود می تواند یکی از با ارزش ترین درس هایی باشد که بعد از جدایی یاد می گیرید. همانطور که احساسات از جدایی را تجربه می کنید و شروع به یادگیری از تجربیات خود می کنید، می توانید تصمیم بگیرید که بهتر از خود مراقبت کنید و در آینده انتخاب های مثبتی داشته باشید.

هر روز زمانی را برای پرورش خود اختصاص دهید. با برنامه‌ریزی روزانه برای فعالیت‌هایی که آنها را آرام‌بخش می‌دانید، به بهبودی خود کمک کنید. زمانی را با دوستان خوب بگذرانید، به پیاده روی در طبیعت بروید، به موسیقی گوش دهید، از حمام آب گرم لذت ببرید، ماساژ بگیرید، کتاب مورد علاقه خود را بخوانید، در کلاس یوگا شرکت کنید یا یک فنجان چای گرم بنوشید.

به آنچه در هر لحظه نیاز دارید توجه کنید و برای بیان نیازهای خود صحبت کنید. به آنچه فکر می کنید برای شما مناسب و بهترین است، احترام بگذارید، حتی اگر با آنچه که دیگران می خواهند متفاوت باشد. به عنوان شروع برای احترام گذاشتن به آنچه برای شما مناسب است، بدون احساس گناه «نه» بگویید.

به یک روتین پایبند باشید. طلاق یا قطع رابطه می تواند تقریباً در تمام زمینه های زندگی شما اختلال ایجاد کند و احساس استرس، عدم اطمینان و هرج و مرج را تشدید کند. بازگشت به یک روال عادی می تواند حس آرامش را به زندگی تان بازگرداند.

وقت بگذارید. سعی کنید در چند ماه اول پس از جدایی یا طلاق هیچ تصمیم مهمی نگیرید، مانند شروع یک کار جدید یا نقل مکان به شهر جدید. اگر می توانید، صبر کنید تا احساسات کمتری داشته باشید تا بتوانید با ذهن روشن تری تصمیم بگیرید.

برای مقابله با حس جدایی از مصرف الکل، مواد مخدر یا غذا خودداری کنید. هنگامی که در میانه جدایی هستید، ممکن است وسوسه شوید که هر کاری برای تسکین احساس درد و تنهایی خود انجام دهید. اما استفاده از الکل، مواد مخدر یا غذا به عنوان راه فرار در دراز مدت ناسالم و مخرب است.

علایق جدید خود را کشف کنید. طلاق یا جدایی یک شروع و همچنین یک پایان است. از این فرصت برای کشف علایق و فعالیت های جدید استفاده کنید. دنبال کردن سرگرمی‌ها و فعالیت‌های جدید به شما این فرصت را می‌دهد که از زندگی در اینجا و اکنون لذت ببرید، نه اینکه در گذشته زندگی کنید.

انتخاب های سالم: خوب بخورید، خوب بخوابید و ورزش کنید. وقتی استرس طلاق یا جدایی را تجربه می کنید، عادت های سالم به راحتی کنار می روند. ممکن است متوجه شوید که اصلاً غذا نمی خورید یا در خوردن غذاهای ناسالم مورد علاقه خود زیاده روی می کنید. ورزش ممکن است به دلیل بار فشاری که روی شما است سخت بنظر برسد و خواب ممکن است از شما فراری باشد. اما اگر در درازمدت سبک زندگی سالمی را انتخاب نکنید، تمام کارهایی که برای پیشرفت در مسیر مثبت انجام می دهید بی معنی خواهد بود.

آموختن درس های مهم از جدایی یا طلاق

عبور از یک جدایی یا طلاق امری دردناک و دشوار است، اما در همین بحران های عاطفی، فرصت‌هایی برای رشد و یادگیری وجود دارد. ممکن است در حال حاضر چیزی جز پوچی و اندوه در زندگی خود احساس نکنید، اما این بدان معنا نیست که همه چیز هرگز تغییر نخواهد کرد. سعی کنید این دوره از زندگی خود را یک زمان استراحت در نظر بگیرید، زمانی برای کاشت بذر جدبد برای رشد. شما می توانید از این مرحله عبور کنید و خودتان را بهتر بشناسید و قوی تر و عاقل تر شوید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
منبع
helpguide

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا