خانواده

چگونه فرزندی موفق داشته باشیم؟

در این مطلب به این مقوله که چگونه می‌توانیم فرزندی موفق داشته باشیم و چگونه در تربیت فرزندان موفق نقش بزرگی داشته باشیم; خواهیم پرداخت، باما همراه باشید 🙂

تبلیغات

تربیت فرزندان موفق از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین است. کدام پدر و مادری هست که دلش نخواهد فرزندش آینده‌ای سرشار از موفقیت و خوشبختی داشته باشد؟ موفقیت فرزندان با اصول تربیتی والدین رابطه‌ای مستقیم دارد. همه افراد دوست دارند فرزندانشان فوق‌العاده باشند و هر شخص بسته به شخصیت و اصول خود، راه و روشی را برای تربیت صحیح فرزندانش انتخاب می‌کند. والدین بر اساس تجربه و دانش قبلی خود تصمیم می‌گیرند که چگونه و از چه راهی برای تربیت فرزند خود اقدام کنند و از او فرد موفق و کاملی بسازند. برخی از مهارت‌ها هستند که آموزش آن‌ها به کودکان ضروری است و پایه‌ای برای موفقیت در آینده محسوب می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم راجع به تربیت فرزندان موفق صحبت کنیم.

والدین موفق چه می‌کنند؟

تربیت فرزندان موفق همانند سرمایه‌گذاری برای آینده است. ممکن است والدین سؤالات و ابهامات زیادی در این زمینه داشته باشند مانند اینکه از چه سنی کودک را تربیت کنیم؟ تربیت فرزندان موفق باعث می‌شود که والدین در آینده ارتباط بسیار خوبی با فرزندانشان داشته باشند و همچنین فرزندانی متعهد و سالم به جامعه تحویل دهند. این والدین ارتباط قوی و عمیقی با فرزندانشان دارند و سعی می‌کنند نیازهای آنان را به‌خوبی بشناسند. از فرزندان خود به‌طور کامل حمایت می‌کنند ولی در صورت نیاز از تنبیه کردن نیز کوتاهی نمی‌کنند. انجام برخی کارها در موفق بودن فرزندان بسیار مؤثر است. در ادامه به بررسی این راه‌ها می‌پردازیم. والدین موفق می‌توانند فرزندانی موفق تربیت کنند.

اگر بخواهیم چند ویژگی والدین موفق را به‌صورت خلاصه ذکر کنیم باید به این موارد اشاره‌کنیم:

به مهرورزی به فرزندان و ارتباط حسی و فیزیکی اهمیت می‌دهند

تبلیغات

در قوانین و مقررات تربیتی خانواده ثبات دارند

خودشان درست رفتار می‌کنند و فقط حرف نمی‌زنند

موفق بودن را تمرین می‌کنند و به فرزندان نشان می‌دهند

سلامتی و نشاط فرزندان برایشان مهم است

روش های تربیت فرزندان موفق

والدین موفق والدینی هستند که به یادگیری مهارت‌های فرزند پروری و سبک‌ های فرزند پروری اهمیت می‌دهند. توجه دارید که تربیت فرزند کاری تخصصی است؛ به همین دلیل بهتر است در مسائل چالش‌برانگیز خانواده مشاوری متخصص در کنار خود داشته باشید. در اینجا به اصول تربیتی می‌پردازیم که می‌تواند به‌عنوان پایه و اساس موفقیت کودکان شما در آینده محسوب شوند.

تبلیغات

اهمیت دادن به نقش فرزندان

چگونه فرزندی موفق داشته باشیم؟ 1داشن فرزند موفق با اهمیت دادن به نقش آنها

یکی از مهم‌ترین اصول تربیتی، اهمیت دادن به نقش فرزندان و جایگاه آن‌ها در خانواده است. کودکان در ابتدا توانایی این را ندارند که جایگاه خود را در خانواده اثبات کنند و این مهم باید توسط پدر و مادر تقویت شود. والدین باید به نظر و عقیده فرزندان احترام بگذارند و آن‌ها را در تصمیم‌های کوچک مربوط به خود و خانواده سهیم کنند. کودکان باید باور داشته باشند که در خانواده اهمیت دارند.

افزایش تمرکز

کودکان دوست دارند که به انجام فعالیت‌های موردعلاقه‌شان بپردازند. والدین می‌توانند با توجه به علاقه‌مندی‌های کودکان، تمرکز کردن را در آن‌ها تقویت کنند. مثلاً اگر فرزندتان به نوشتن یا نقاشی علاقه‌مند است می‌توانید وسایل موردنیاز مثل تخته وایت برد یا بوم نقاشی برای او تهیه کنید تا باعلاقه و تمرکز بیشتر به انجام این فعالیت‌ها بپردازد. این کارها به افزایش تمرکز در کودکان کمک بسیاری می‌کند.

اعتمادبه‌نفس و خوداتکایی

چگونه فرزندی موفق داشته باشیم؟ 2موفق شدن فرزندان با داشتن اتکا به خود

روانشناس کودک می‌تواند روش‌های مؤثری برای تقویت اعتمادبه‌نفس در فرزندان در اختیار شما قرار دهد. درصورتی‌که فرزندان یاد بگیرند که خودشان کارهایشان را انجام دهند و تا حد لازم مستقل باشند، به اعتمادبه‌نفس و خوداتکایی می‌رسند و راحت‌تر وارد اجتماع می‌شوند و در تعامل با محیط و کارهای خود به موفقیت بیشتری می‌رسند. این کودکان می‌توانند روی پای خودشان بایستند و وابستگی کمتری به والدینشان داشته باشند. مثلاً اجازه دهید که کودکان لباس‌هایشان را به‌تنهایی بپوشند و بندِ کفش‌هایشان را خودشان ببندند. درصورتی‌که کاری را اشتباه انجام می‌دهند آن‌ها را سرزنش و تحقیر نکنید و اجازه دهید به‌مرور یاد بگیرند تا اعتمادبه‌نفس بیشتری به دست آورند.

ارتباط با دیگران و عضو تیم بودن

چگونه فرزندی موفق داشته باشیم؟ 3موفق شدن فرزند با شرکت در کارهای تیمی

کودکان باید بیاموزند که عضو تیم‌های مشخص باشند و رفتار در گروه را تمرین کنند. کودکان خیلی زود وارد اجتماع می‌شوند اما این‌که در برخورد با دیگران و رفتارهای گروهی چگونه عمل کنند، به آموزش و تربیت والدینشان بستگی دارد. فرزندانتان را تشویق کنید تا وارد تیم شوند و در مورد وظایف و مسئولیت‌هایشان به آن‌ها هشدار دهید. توجه داشته باشید که آموزش‌های فرزندتان در مقابل دوستانش نباشد و هرگز او را با دوستانش مقایسه نکنید. اگر فرزند شما بیش‌ازحد درون‌گراست و از جمع می‌گریزد حتماً این مسئله را با روانشناس خانواده در میان بگذارید.

آموزش زبان دوم

چگونه فرزندی موفق داشته باشیم؟ 4موفقیت کودکان با یادگیری زبان 

لازم است تا کودکان علاوه بر زبان مادری به یک زبان دیگر نیز مسلط باشند. در اکثر جوامع، زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم انتخاب می‌شود ولی این انتخاب می‌تواند بسته به اهداف و شرایط شما متفاوت باشد. با توجه به نقش زبان دوم در جامعه امروزی، یادگیری آن ضرورتی برای رسیدن به موفقیت است.

تبلیغات

آزادی برای انتخاب مسیر

این‌که مسیر و اهداف فرزندان تحت تأثیر عقاید و اهداف والدین باشد، مانعی برای رسیدن آن‌ها به موفقیت در آینده است. درصورتی‌که شما مسیر و هدف فرزندتان را از قبل مشخص کرده باشید، دید و نگرش او محدود می‌شود و دیگر فرصتی برای شکوفایی پیدا نمی‌کند. تا حد امکان به کودک خود اجازه دهید تا متناسب با سنش تجربه کسب کند و با مشورت شما، راه خود را انتخاب کند.

برخورد با شکست

چگونه فرزندی موفق داشته باشیم؟ 5شکست لازمه ی موفقیت کودکان

شکست، بخشی از زندگی و لازمه رسیدن به موفقیت است. کودکان باید یاد بگیرند که همیشه امکان موفقیت وجود ندارد و در صورت شکست خوردن بتوانند با آن کنار بیایند و برای موفقیت بعدی تلاش کنند. درصورتی‌که فرزندتان دچار شکست‌های کوچکی شد به او بگویید که مشکلی نیست و می‌تواند دفعه بعد موفق شود و در هنگام موفقیت بعدی او را تشویق کنید و تا حد ممکن شکست‌های قبلی‌اش را به خاطرش نیاورید.

نقش روانشناس کودک در تربیت فرزندان

روانشناس کودک سعی می‌کند با استفاده از روش‌ها و رویکردهای مختلف، جنبه‌های روحی، روانی، رفتاری و شناختی کودکان را به تعالی برساند و  مهارت‌هایی همچون مهارت حل مسئله، افزایش تأثیرات مثبت فردی و افزایش ارزش‌های انسان دوستانه را در کودکان تقویت کند. همچنین روانشناس کودک مانند پلی بین والدین و کودکان است و با آموزش مهارت های فرزند پروری، والدین را در جهت تربیت فرزندان موفق یاری می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)

تبلیغات

منبع
honarehzendegiگردآوری و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا