داروشناسی

پودر کلستیرامین؛ موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض جانبی آن

در این مطلب از مجله اینترنتی مثبت 1، به موارد مصرف، نحوه مصرف و عوارض جانبی پودر کلستیرامین میپردازیم و خواهیم گفت که پودر کلستیرامین برای چی خوبه. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

کلستیرامین (Cholestyramine) به شکل پودر می‌باشد و داروی کاهش دهنده چربی خون است و برای درمان کلسترول بالا و خارش ناشی از اسیدهای صفراوی استفاده می‌شود. کلستیرامین به صورت پودر سفید مایل به زرد روشن و با طعم پرتقالی می‌باشد.

پودر کلستیرامین چیست؟

کلستیرامین (cholestyramine) به شکل پودر است و دارویی برای درمان کلسترول بالا و خارش ناشی از انسداد جزئی صفرا تجویز می‌شود. البته از کلستیرامین به عنوان یک داروی ترکیبی استفاده می‌شود و به این معنی است که کلستیرامین همراه با داروهای دیگر تجویز می‌شود.

پودر کلستیرامین باعث اتصال به صفرا در دستگاه گوارش و مانع از بازجذب آن می‌شود. کلستیرامین یک رزین تعویض آنیونی قوی می‌باشد، به این معنی که قادر به تعویض آنیون‌های کلراید خود با اسیدهای صفراوی آنیونی در دستگاه گوارش و اتصال قوی آن‌ها در داخل ماتریکس رزینی می‌باشد.

کلستیرامین برای درمان کلسترول بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلستیرامین با اسیدهای صفراوی در روده ترکیب می‌شود و مانع از جذب آنها در بدن می‌شود. وقتی اسیدهای صفراوی کمتری در بدن باشد کلسترول به اسیدها تجزیه می‌شود و باعث کاهش کلسترول می‌شود.

اگر اسیدهای صفراوی در پوست وجود داشته باشد می‌تواند باعث خارش شوند و این به دلیل انسداد جزئی صفرا در بدن ورت می‌گیرد و کلستیرامین باعث می‌شود از جذب اسیدهای صفراوی در بدن جلوگیری شود و همین امر خارش را کاهش می‌دهد.

قبل از مصرف کلستیرامین

اگر انسداد کامل مجرای صفراوی وجود داشته باشد و اجازه ندهد صفرا در روده شما آزاد شود، نباید از کلستیرامین استفاده شود.

کلستیرامین ممکن است بدن شما را از جذب ویتامین کا و فولات بازدارد و کم بودن این ویتامین‌ها می‌تواند برای سلامتی ضرر داشته باشد و در صورت صدمه بیشتر احتمال خونریزی یا کبودی وجود دارد.

کلستیرامین می‌تواند سطح اسید را در بدن شما افزایش دهد. در صورت مصرف این دارو اگر دچار کمبود انرژی، سردرد، حالت تهوع یا استفراغ بودید حتماً به پزشک خود بگویید.

پودر کلستیرامین می‌تواند باعث یبوست شود یا بدتر شود. اگر یبوست دارید، پزشک دوز شما را تغییر می‌دهد. اگر یبوست بدتر شود، می‌بایست یک داروی دیگر را جایگزین کنید. به خصوص اگر بیماری قلبی یا بواسیر دارید.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که کلستیرامین برای شما مضر است یا خیر، درصورت داشتن هریک از موارد یبوست مزمن، اختلال در غده تیروئید، دیابت، بیماری کلیوی، بیماری کبدی پزشک را در جریان بگذارید.

مصرف کلستیرامین می‌تواند جذب برخی از ویتامین‌ها را برای بدن سخت‌تر کند. ممکن است پزشک رژیم غذایی با ویتامین بالا برایتان توصیه کند.

نحوه مصرف پودر کلستیرامین

  • مصرف دوزهای این دارو به سن، شرایط درمانی، وضعیت بیماری و سایر شرایط پزشکی بستگی دارد.
  • همیشه این دارو را با آب، آب میوه، سایر نوشیدنی‌های غیر گازدار مخلوط و مصرف کنید و اینکه شما باید مایعات زیادی با این دارو بنوشید.
  • می‌توانید یک روز قبل از مصرف دوز خود را با مایع مخلوط کرده و یک شب در یخچال نگهداری کنید. این کار می‌تواند نوشیدن آن را آسانتر کند. جهت حصول نتایج بهتر، کلستیرامین را بصورت منظم مصرف کنید.
  •  کلستیرامین می‌تواند سطح دندان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. ذره ذره خوردن مخلوط کلستیرامین و یا نگهداشتن آن در دهان بصورت طولانی می‌تواند سبب تغییر رنگ، فرسایش مینای دندان‌ها و یا پوسیدگی دندان‌ها شود

مقدار مصرف کلستیرامین

  • دوز شروع پیشنهادی سوسپانسیون خوراکی کلستیرامین برای بزرگسالان، یک ساشه یک یا دو بار در روز می‌باشد.
  • دوز نگه دارنده پیشنهادی ۲ تا ۴ ساشه به طور روزانه دو بار در روز می‌باشد.
  • حداکثر دوز پیشنهادی روزانه ۶ ساشه (معادل ۲۴ گرم از رزین بی آب کلستیرامین) می‌باشد.
  • زمان پیشنهادی تجویز در زمان خوردن غذا می‌باشد اما ممکن است جهت جلوگیری از تداخل با جذب دیگر داروها تغییر یابد.
  • اگرچه برنامه دوز پیشنهادی سوسپانسیون کلستیرامین ۲ بار در روز می‌باشد اما ممکن است روزانه بین ۱ تا ۶ دوز متغیر باشد.

عوارض جانبی کلستیرامین

عوارض شایع پودر کلستیرامین یبوست، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سوزش پوست، سطح کم ویتامین کا، تنگی نفس، ضعف، خستگی می‌باشند که اگر این اثرات خفیف باشد، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین می‌رود. اگر قبلاً نسبت به این دارو حساسیت داشته‌اید، دوباره از این دارو استفاده نکنید. مصرف دوباره آن می‌تواند باعث مرگ شود.

تداخل دارویی کلستیرامین

کلستیرامین ممکن است با تعدادی از داروهای، ویتامین‌ها یا گیاهان دارویی تداخل داشته باشد. برای جلوگیری از تداخل دارویی قبل از تجویز پزشک، داروهایی را که مصرف می‌کنید به پزشک خود بگویید.

فنیل بوتازون، وارفارین، هیدروکلروتیازید، اینداپامید، متولازون، پروپرانولول، تتراسایکلین، پنی سیلین جی، اسپیرونولاکتون، فنوباربیتال، داروهای تیروئید، دیگوکسین، داروهای ادرار آور.

کلسیرامین با مکمل‌های ویتامینی نیز در تداخل می‌باشد و ویتامین‌ها شامل:

مصرف کلستیرامین در دوران بارداری

این دارو در گروه C بارداری قرار دارد. و مطالعات کافی بر روی انسان انجام نشده است تا مشخص شود این دارو روی جنین تأثیر می‌گذارد یا خیر. کلستیرامین در دستگاه گوارش شما می‌ماند و به جریان خون نمی‌رسد. با این حال این دارو ممکن است جدب ویتامین‌های مورد نیاز بدن شما را در دوران بارداری کاهش دهد. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف کلستیرامین در شیردهی

این دارو به شیر مادر منتقل نمی‌شود. با این حال این دارو ممکن است میزان ویتامین‌های جذب شده در بدن مادر را کاهش دهد. در نتیجه ممکن است نوزادانی که شیر مادر می‌خورند، ویتامین‌های مورد نیاز خود را دریافت نکنند.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
shafamag

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا