بیماری ها

علت کهیر در لب و دهان و روش های درمان آن

کهیر می تواند در هر جایی از بدن از جمله دهان و لب ها ایجاد شود. آنها به صورت توده های برجسته یا جوش هایی ظاهر می شوند که ممکن است با خارش همراه باشند. کهیرهایی که فقط در یک ناحیه ظاهر می شوند معمولا در نتیجه تماس با یک ماده تحریک کننده مانند نیش حشرات ایجاد می شوند.

در موارد نادر، کهیر در داخل یا اطراف دهان می تواند نشانه اولیه آنافیلاکسی (شوک آلرژی) باشد که یک واکنش آلرژیک شدید و تهدید کننده سلامت است. در صورت بروز موارد زیر، هرچه سریعتر خود را به اورژانس برسانید:

 • تورم لب ها، زبان یا گلو
 • مشکل در تنفس
 • خس خس سینه
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سرگیجه یا احساس ضعف
 • از دست دادن هوشیاری

در ادامه این مقاله به علل، تشخیص و روش های درمان کهیر در دهان و لب ها می پردازیم. با مجله اینترنتی مثبت 1 همراه باشید.

آیا ممکن است کهیر در داخل دهان ظاهر شود؟

بله. کهیر می تواند در اطراف یا داخل دهان ایجاد شود. اما همچنین ممکن است که آنژیوادم باشد. آنژیوادم بسیار شبیه کهیر است ولی بافت‌های عمقی‌تری را درگیر می‌سازد.

پزشک تشخیص خواهد داد که تورم اطراف دهان نتیجه کهیر است یا آنژیوادم.

آیا بروز کهیر در دهان جدی است؟

کهیر معمولا جدی نیست. اکثر موارد خفیف هستند و خود به خود تا حداکثر 24 ساعت برطرف می شوند.

موارد حاد کهیر کوتاه مدت است و 6 هفته یا کمتر طول می کشد. همچنین ممکن است افراد دچار کهیرهای مزمن شوند که درمان آن مدت بیشتری طول می کشد، اما این وضعیت کمتر رخ میدهد. کهیرهای حاد و مزمن شرایط جدی نیستند، اما ممکن است زندگی با آنها ناراحت کننده باشد.

بروز کهیر یا تورم خفیف در اطراف لب و دهان به ندرت می تواند از علائم اولیه آنافیلاکسی باشد که جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر فردی دچار آنافیلاکسی شود، علائم به سرعت تغییر کرده و تشدید می شوند.

کهیر و آنژیوادم به تنهایی نیز می توانند شدید باشند، حتی اگر با آنافیلاکسی مرتبط نباشند. اگر تورم، جریان هوا را محدود کند یا گلو و زبان را تحت تأثیر قرار دهد، فرد باید به دنبال کمک فوری پزشکی باشد.

علت کهیر در دهان چیست؟

چندین دلیل بالقوه برای بروز کهیر روی لب یا دهان وجود دارد، از جمله:

1. قرار گرفتن در معرض محرک ها

معمولاً کهیرهای موضعی که در یک  ناحیه خاص ظاهر می شوند در نتیجه تماس پوست با یک ماده محرک هستند. این همان آلرژی نیست بلکه سیستم ایمنی بدن یک ماده را به عنوان یک عامل تهدیدکننده تشخیص داده و وانکش نشان می دهد.

برخی از محرک های رایج عبارتند از:

 • گزش یا نیش حشرات
 • بزاق حیوانات
 • مواد گیاهی مانند شیره درختان
 • غذاهای خاص

اگر نوزادان بعد از خوردن غذای جدیدی آب‌ریزش داشته باشند ممکن است دچار کهیر دهان شوند.

2. سندرم آلرژی دهان

کهیر یا تورم اطراف دهان نیز می تواند از علائم سندرم آلرژی دهانی باشد. این علائم در افراد مبتلا به تب یونجه هنگام خوردن غذاهای خاص بروز می کند.

برخی از غذاها حاوی پروتئین هایی هستند که مشابه پروتئین های موجود در گرده ها هستند. برای برخی، خوردن یا تماس با این غذاها منجر به واکنش آلرژیک می شود. علائم سندرم آلرژی دهانی عبارتند از:

 • راش
 • خارش داخل دهان
 • تورم لب ها، دهان یا زبان

سندرم آلرژی دهانی بیشتر افراد مبتلا به آلرژی به گرده ابروسیا، توس درختان یا گرده علف را تحت تاثیر قرار می دهد. محرک های بالقوه سندرم آلرژی دهانی متفاوت است، اما ممکن است شامل هر یک از میوه ها یا سبزیجات خام زیر باشد:

3. کهیر سرد

این نوع کهیر زمانی ایجاد می شود که پوست با چیزی سرد تماس پیدا کند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است مجبور باشند از نوشیدنی های حاوی یخ، بستنی و سایر غذاهای سرد پرهیز کنند، زیرا ممکن است باعث ایجاد کهیر در داخل دهان شود.

4. علل دیگر

موارد ذکر شده در بالا ممکن است منجر به کهیر موضعی شوند، اما اگر فردی دچار کهیر در اطراف دهان و ناحیه های دیگر شد، ممکن است عوامل دیگری دخیل باشند. کهیرها می توانند نتیجه موارد زیر باشند:

 • آلرژی غذایی
 • آلرژی به لاتکس
 • واکنش دارویی

چندین بیماری باعث ایجاد توده، تورم یا بثورات در اطراف لب ها و دهان می شوند. از جمله:

افراد همچنین ممکن است در پاسخ به آدرنالین، نور خورشید، آب، لرزش یا فشار روی پوست دچار کهیر شوند. اما در بیش از 30 درصد مواقع علت مشخص نیست.

روش های درمان کهیر در دهان

معمولا کهیر فقط چند ساعت طول می کشد و بدون درمان برطرف می شود. برای کاهش علائم، افراد می توانند روش های زیر را به کار ببرند:

 • کرم های ضد خارش، مانند لوسیون کالامین
 • آنتی هیستامین های بدون نیاز به نسخه و بدون اثر خواب آلودگی
 • کمپرس سرد که در صورت نداشتن کهیر سرد، افراد می توانند روزانه چند بار استفاده کنند

کهیر مزمن ممکن است نیاز به دوزهای بالاتر آنتی هیستامین هایی داشته باشد که فرد به طور مرتب مصرف می کند. کهیرهای مزمن شدید ممکن است به داروهای کاهش التهاب، تعدیل کننده های ایمنی یا سرکوب کننده های ایمنی نیاز داشته باشند.

افرادی که واکنش های آلرژیک جدی دارند باید همیشه یک دستگاه تزریق خودکار اپی نفرین همراه خود داشته باشند. اگر کهیر یا تورم با سرعت زیاد تشدید می شود، در استفاده از آن تردید نکنید.

5/5 - (2 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
medicalnewstoday

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا