بهداشت و سلامت

بالش در سلامتی انسان چه نقشی دارد؟

آیا بالش بر سلامتی افراد تأثیر دارد؟

کمبود خواب اثرات بدی بر خلق و خو، مهارت‌های تفکر و اشتها، رشد عضلات، ترمیم بافت، چاقی، دیابت، فشار خون، بیماری‌های قلبی و سایر عملکردهای مهم بدن در هنگام خواب می‌گذرد. یکی از دلایل بی خوابی، بالش‌ها هستند در حقیقت بالش مناسب مانند یک تشک خوب مترادف راحتی و آرامش است و برای خوابیدن بهتر لازم می‌باشد.

احتمالاً برای شما هم احساس گردن درد بعد از خواب اتفاق افتاده است، اغلب این عارضه به دلیل نرم یا سفتی بالش اتفاق می اُفتد. امروزه انواع بالش‌ها با توجه به ارگونومی بدن ساخته شده است. بالش‌های مخصوصی طراحی شده که علائم مشکلات سینوسی و سرگیجه را کاهش می‌دهد.

بالش هنگام خواب دو عملکرد اصلی دارد:

  • از نظر جسمی بالش‌ها سر، گردن و شانه‌ها را بالا می‌برند و آنها را در یک راستا قرار می‌دهند به این ترتیب تمام نقاط بدن متعادل می‌شوند.
  • بالش‌ها احساس راحتی ایجاد می‌کنند و به خواب راحت و استراحت خوب کمک می‌کنند.

تاریخچه بالش‌ها

تاریخچه بالش به حدود 7000 سال قبل از میلاد مسیح در بین النهرین باستان، عراق امروزی برمی گردد. این بالش‌ها از سنگ ساخته شده بودند عملکرد بالش سنگی جلوگیری از خزیدن حشرات به داخل دهان، بینی و گوش بود.

در مصر باستان اعتقاد بر این بود که بالش زندگی معنوی و معنای مذهبی است و باید آن را گرامی داشت. بالش‌های مصری از مواد مختلفی از جمله مرمر، عاج، سرامیک، سنگ و چوب ساخته می‌شدند. آن‌ها معتقد بودند موادی که بالش از آن ساخته شده می‌تواند برای فرد فواید سلامتی داشته باشد. چینی‌ها توانایی ساختن بالش‌های نرم را داشتند و معتقد بودند که هنگام خواب انرژی بدن توسط بالش گرفته می‌شود و چینی‌ها معتقد بودند بالش‌ها سلامت و عقل به ارمغان می‌آورند.

بالش‌ها هر روز تکامل پیدا کردند و امروزه بالش‌های پیشرفته دارای موادی متناسب با شکل فرد، کاهش رطوبت، دفع کپک و گرد و غبار برای مبتلایان به آلرژی و پخش موسیقی دارند. بالش‌های سنتی نیز از مواد بی کیفیت از قبیل پرها، پنبه، پشم یا پنبه مصنوعی تشکیل شده‌اند و ریزگردها را جذب می‌کنند و قیمت کمتری دارند، بنابراین یافتن بالش مناسب باید متناسب اولویت شخصی هر فرد باشد.

نکات مثبت و منفی سلامتی بالش

منظور از استفاده بالش هنگام خواب در وضعیت خنثی قرار گرفتن ستون فقرات و هماهنگی گردن با با بقیه بدن است که به خواب بهتر کمک می‌کند.

1. وضعیت بد بدن

خنثی نگه داشتن ستون فقرات هنگام خواب بسیار مهم است، زیرا بیشتر وزن در مرکز بدن (ستون فقرات) است. بنابراین برای تقویت حالت بهتر بدن هنگام خوابیدن یک بالش زیر معده و لگن خود قرار دهید تا از فشار روی ستون فقرات جلوگیری کنید.

2. گردن درد

خوابیدن بدون بالش مفاصل گردن و عضلات را تحت فشار قرار می‌دهد و فشار وارد بر عضلات گردن به طور یکنواخت باعث گردن درد، سفتی و سردرد می‌شود.

3. چین و چروک

مطالعات نشان می‌دهد بالش پوست را هنگام خواب فشرده می‌کند و منجر به چین و چروک و علائم پیری در پوست می‌شود.

4. احساس راحتی

بخش عمده‌ای از یک بالش خوب به اولویت شخصی فرد بستگی دارد. احساس راحتی در بالش به فرد هنگام بیداری باید احساس آرامش ببخشد.

5. قابل تنظیم

بالش باید با موقعیتهای مختلف خواب مطابقت داشته باشد، به عنوان نمونه بالش باید متناسب با شکل و منحنی منحصر به فرد و موقعیت خواب کاربر تنظیم شود تا نقاط فشار و درد بدن را کاهش دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
منبع
wallswithstorieskalachandbeddingmedicalnewstodayhealthlinehealth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا