پوست و مو

برای جلوگیری از جوش سرسیاه چه باید کرد

جوش های سرسیاه، ضایعات کوچک و تیره رنگی هستند که می‌توانید آنها را بر روی پوستتان مشاهده کنید. این جوش ها به دلیل غیر التهابی بودن آنها، موجب ایجاد درد یا ناراحتی نمی‌شوند. با این حال، حضور این ضایعات کوچک همانند سایر آکنه‌ها، آزار دهنده است. جوش های سرسیاه روی بینی، حتی با فشار دادن و خارج کردن آن‌ها نیز دوباره بر می‌گردند و ممکن است اعتماد به نفس و تصورتان را از خودتان کاهش دهد. روش‌ها و رویکردهای غلط برای از بین بردن جوش های سرسیاه، می‌توانند شرایط را بدتر کرده و عواقب طولانی مدتی را به همراه داشته باشد. بنابراین در وهله اول، آگاهی در مورد چگونگی جلوگیری مؤثر از بروز جوش های سرسیاه، بسیار مهم است. در این مطلب، برخی از داروهای مؤثر برای جلوگیری از ایجاد آکنه و جوش های سرسیاه معرفی شده‌اند.

جوش های سرسیاه چیست؟

بیماری آکنه کابوسی است که بیش از ۸۵ درصد افراد، حداقل یک بار آن را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. آکنه انواع مختلفی دارد که از میان آن‌ها، جوش های سرسیاه به دلیل فراوانی و پیچیدگی‌شان، مورد توجه بیشتری قرار گرفته‌اند. جوش های سرسیاه، کومدون های بازی هستند که با کومدون های بسته یا جوش های سر سفید تفاوت دارند.

جوش های سرسیاه نوعی کومدون هستند. آن‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که منافذ باز پوست بسته می‌شوند و سپس سلول‌های مرده پوست و سبوم روغنی شروع به واکنش با اکسیژن می‌کنند و سیاه می‌شوند. این جوش ها به دلیل شکل وظاهر تیره رنگ آنها که بر روی پوست صورت قابل مشاهده است، جوش سرسیاه نامیده می‌شوند. جوش های سرسیاه ممکن است در هر ناحیه از پوست بدنتان یافت شوند. اما رایج‌ترین محل برای تشکیل آنها، بر روی پوست صورت است.

چه عواملی باعث ایجاد جوش های سرسیاه می‌شوند؟

آگاهی از عوامل و فاکتورهای ایجاد کننده جوش های سرسیاه، برای درمان و پیشگیری از آن‌ها امری بسیار مهم است.

اعتقاد بر این است که موارد زیر منجر به بدتر شدن مشکلات جوش های سرسیاه و تبدیل آنها به آکنه‌های شدیدتر می‌شوند:

 • ژن‌ها
 • وضعیت هورمونی
 • غدد روغنی فعال پوست
 • قاعدگی
 • مسائل روانشناختی و استرس
 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست که سبب انسداد منافذ می‌شوند.
 • وارد آمدن فشار به پوست در اثر استفاده از تجهیزات ورزشی، یقه‌های محکم و کلاه‌های ورزشی
 • داروها
 • قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی مرطوب و آلودگی‌ها
 • تعریق بدن
 • فشار دادن یا خارج کردن ضایعات پوستی و شوی بیش از حد پوست

شناخت فاکتورهای خطرزای جوش های سرسیاه به شما در پیدا کردن بهترین راه برای مقابله با آنها کمک می‌کند. به عنوان مثال، آگاهی شما از چگونگی و تأثیر استرس بر جوش های سرسیاه، باعث می‌شود که بدنتان را سالم نگه دارید و ذهنتان را تسکین دهید. این عوامل می‌توانند خطر بروز بیماری آکنه را کاهش دهند.

علائم بروز جوش های سرسیاه

ما می دانیم که جوش های سرسیاه یکی از علائم آکنه و ناشی از منافذ باز هستند. اما آیا این نوع از جوش با انواع دیگر آکنه متفاوت است؟ پاسخ به این سؤال مثبت است. علائم اصلی جوش های سرسیاه وجود ضایعات کوچک و تیره بر روی پوست است. جوش های سرسیاه به دلیل رنگ آنها، به راحتی بر روی صورتتان و مخصوصاً ناحیه بینی قابل مشاهده است. جوش سرسیاه اگرچه مانند سایر جوش ها، به دلیل حمله‌ی باکتری‌ها ملتهب و دردناک نمی‌شوند، اما سرهای سیاه این جوش ها می‌توانند بافت پوست را بلند کنند.

آیا جوش های سرسیاه نیاز به درمان سریع‌تر دارند؟

با کسب آگاهی در مورد جوش های سرسیاه، بهترین زمان برای درمان آن‌ها را تشخیص خواهید داد. جوش های سرسیاه به صورت لکه‌های تیره رنگ بر روی سطح پوست ظاهر شده و قابل مشاهده هستند. جوش های سرسیاه نسبت به دیگر انواع آکنه‌های التهابی یا آکنه‌های قرمز دردناک نیستند اما درمان نادرست می‌تواند شرایط را بدتر کند.

با ظاهر شدن جوش های سرسیاه، باید توجهتان را بر روی مراقبت از پوستتان متمرکز کنید تا از آسیب دیدگی پوست در آینده جلوگیری شود. در ادامه به برخی از موثرترین روش‌های درمان جوش های سرسیاه و جلوگیری از بازگشت آنها اشاره شده است.

روش های جلوگیری از جوش سرسیاه

مرتباً پوستتان را تمیز کنید

زیباییجلوگیری از جوش سرسیاه با تمیز کردن مرتب پوست

تمیز کردن مرتب پوست به دلیل از بین بردن آلودگی‌ها و کثیفی‌های روی آن، به از بین بردن جوش های سرسیاه و جلوگیری از بازگشت دوباره آنها کمک می‌کند. علاوه بر این، روغن اضافی و سلول‌های مرده پوست با تمیز کردن پوست از بین رفته و در نتیجه از انسداد منافذ و ایجاد جوش های سرسیاه جلوگیری می‌شود. تمام آنچه را که برای تمیزی پوستتان احتیاج دارید، یک پاک کننده ملایم با pH خنثی است.

علاوه بر این، پاک کننده‌های حاوی اسید سالیسیلیک نیز می‌توانند گزینه مناسبی برای تمیز کردن منافذ و کاهش خطر انسداد و برآمدگی آنها باشند. استفاده از صابون‌های قالبی و جامد برای تمیز کردن پوست مناسب نیستند. زیرا صابون‌های قالبی خود می‌توانند منافذ پوستتان را مسدود کنند. شما می‌توانید محصولات پاک کننده پوست، به ویژه محصولات مخصوص پوست‌های حساس که موجب تحریک نمی‌شوند را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

اگر پوست شما از نوع روغنی است، باید محصولات و پاک کننده‌های بدون روغن را انتخاب کنید. به همین ترتیب اگر پوست خشکی دارید، از پاک کننده‌های کرمی یا حاوی گلیسیرین استفاده کنید. در هنگام شستشوی صورت از آب ولرم استفاده کنید. توجه داشته باشید که آب داغ می‌تواند پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد روغن‌های اضافی بر روی آن شود.

از شستشوی بیش از حد پوست خودداری کنید

تمیز کردن پوست برای جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه امری بسیار مهم است. اما شست و شوی بیش از حد نیز توصیه نمی‌شود. شستشوی شدید یا بیش از حد صورت ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد روغن بر روی آن شود. در نتیجه فرآیند تمیز کردن پوستتان شکست می‌خورد. بهترین زمان برای شستشوی پوست مستعد آکنه، قبل از خواب شبانه و بعد از بیدار شدن در هنگام صبح است. برای تمیز کردن پوست مقداری از پاک کننده را بر روی انگشتانتان بریزید و به آرامی صورت را با آن پاک کنید. سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید.

برای پیشگیری از بروز جوش های سرسیاه قبل از خواب آرایشتان را پاک کنید

خوابیدن با آرایش، خطر ابتلا به جوش های سرسیاه را افزایش می‌دهد. زیرا مواد آرایشی می‌توانند منافذ پوستتان را مسدود کنند. به خاطر داشته باشید که پوست شما نیاز به نفس کشیدن دارد. بنابراین یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از ایجاد جوش های سرسیاه، پاک کردن تمام لایه‌های مواد آرایشی بر روی صورتتان است. برای این کار می‌توانید از پاک کننده‌های ملایم آرایش استفاده کنید. علاوه بر این، باقی ماندن مواد آرایشی بر روی صورتتان ممکن است بالش شما را کثیف کرده و آن را به یک محیط بالقوه برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها تبدیل کند.

تمیز کردن وسایل آرایشی یکی دیگر از اقداماتی است که به درمان و پیشگیری از ایجاد جوش های سرسیاه کمک می‌کند. عدم توجه به تمیز کردن وسایل آرایشی، آن‌ها را به عوامل خطرزای ایجاد کننده آکنه و به ویژه جوش های سرسیاه تبدیل می‌کند. بنابراین حداقل یک بار در ماه لوازم آرایشی‌تان مانند فرچه‌ها و پدها را با آب و صابون بشویید. از این طریق باکتری‌های مسدود کننده منافذ، موجود در آن‌ها از بین می‌روند.

دوش گرفتن

سلول‌های مرده پوست، باکتری‌های اضافی و چربی حاصل از فعالیت‌های شدید روزانه، می‌توانند منجر به ایجاد جوش های سرسیاه شوند. اگر شما فردی فعال هستید و در طول روز فعالیت‌های فراوانی انجام می‌دهید، دوش گرفتن مرتب را فراموش نکنید. در هنگام حمام کردن از صابون‌های خشک و خشن برای قسمت‌هایی از پوست که مستعد آکنه هستند، استفاده نکنسد.

زیرا این صابون‌ها موجب خشکی و ضعیف شدن پوستتان شده و در نتیجه شما را در برابر ابتلا به جوش های سرسیاه آسیب پذیرتر می‌کند. بهترین کار، استفاده از ژل‌های ملایم دوش به ویژه برای ناحیه صورت است.

روزانه از مرطوب کننده برای پوستتان استفاده کنید

چربی پوست صورتاستفاده از مرطوب کننده بریا جلوگیری از جوش سر سیاه

مرطوب کردن پوست یک روش کلیدی برای جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه روی صورت است که بسیاری از افراد از آن بی خبرند. برای تهیه مرطوب کننده، آن‌هایی را انتخاب و خریداری کنید که مناسب نوع پوستتان هستند. پوست‌های هیدراته که به خوبی آبرسانی شده‌اند، احتمال کمتری برای دچار شدن به جوش های سرسیاه و انواع دیگر آکنه، نسبت به پوست‌های کم آب دارند. برخی از افراد بر این باورند که پوست‌های چرب یا ترکیبی، نیاز به مرطوب کننده ندارند. این باور اشتباهی است.

در واقع عدم استفاده از مرطوب کننده منجر به تولید روغن و چربی بیشتری بر روی پوستتان در طولانی مدت می‌شود. محصولات غیر کامدوژنیک، ژل، محصولات بر پایه آب یا فاقد روغن بهترین مرطوب کننده‌ها برای افرادیست که پوست صورتشان چرب است. این افراد باید از استفاده از مرطوب کننده‌های سنگینتر خودداری کنند. زیرا این محصولات می‌توانند به تشکیل جوش های سرسیاه منجر شوند. برای اطلاع از نوع پوست صورتتان یا محصولات مناسب با آن، می‌توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

لایه برداری پوست به طور مرتب

بسیاری از افراد، از این مرحله در فرایند مراقبت روزانه از پوستشان صرف نظر می‌کنند. زیرا آنها فکر می‌کنند که لایه برداری روشی خشن برای پوست است و لایه‌های آن را نازک می‌کند. آسیب رسیدن به پوست در اثر لایه برداری زمانی رخ می‌دهد که پوست صورت حساس است و مواد لایه بردار حاوی کریستال یا ذرات ماسه می‌باشد. سلول‌های مرده پوست می‌توانند از طریق مسدود کردن منافذ، به ایجاد جوش های سرسیاه کمک کنند. بنابراین اگر مایل به دوری از این شرایط هستید، انجام لایه برداری صورت بسیار مهم است.

زیرا لایه برداری می‌تواند سلول‌های مرده، باکتری‌ها، سلول‌های زیر پوستی و ضعیف‌ترین منافذ پوست را از بین ببرد. با این حال، از فشار دادن یا خارج کردن جوش های سرسیاه و آکنه‌های فعال خودداری کنید. زیرا لایه بردارها تنها اثرات سطحی دارند و به طور عمیق به داخل پوست نفوذ نمی‌کنند و تلاش بیش از حد می‌تواند نواحی حساس پوستی را تحریک کند. بنابراین به یاد داشته باشید که برای تازه کردن پوست صورتتان و جلوگیری از ایجاد عدم تعادل در آن، هفته‌ای یک بار با استفاده از لایه بردارها، پوستتان را لایه برداری کنید.

برای پیشگیری از بروز جوش های سرسیاه چربی اضافی پوست را بگیرید

چربی پوست صورت

از بین بردن روغن اضافی پوست برای افرادی که پوست روغنی دارند، بسیار مهم است. گرفتن روغن اضافی پوستتان با استفاده از محصولات موضعی مانند پد، می‌تواند علاوه بر روغن، پوست مرده و باکتری‌هایی که منجر به ایجاد جوش های سرسیاه می‌شوند را نیز از بین ببرد. این روش تأثیر فراوانی در روال مراقبت از پوست دارد. روش‌های مختلفی برای جذب روغن اضافی از روی پوست وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید از داروی بدون نسخه بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک استفاده کنید.

ماسک رس نیز یک انتخاب مؤثر هفتگی برای پاکسازی پوست و از بین بردن چربی اضافی آن است. همچنین استفاده از پدهای چربی گیر نیز گزینه‌های مناسبی هستند. این پدها در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها موجود هستند. توجه داشته باشید که در این روش از استفاده بیش از حد محصولات و تحریک پوست خودداری کنید. شما می‌توانید با پزشک در مورد چگونگی انجام این روش مشورت کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

از لمس صورتتان با انگشت خودداری کنید

دست‌های شما روزانه وسایل و مواد فراوانی را لمس می‌کنند که همه این موارد لزوماً تمیز نیستند. در نتیجه دست‌ها و انگشتانتان یک محل بالقوه برای پرورش باکتری‌ها هستند. این خود به عنوان یک عامل ایجاد کننده آکنه به شمار می‌رود. اگر صورتتان را به طور مکرر با انگشتانتان لمس کنید، خطر ابتلا به جوش های سرسیاه افزایش می‌یابد. علاوه بر این، دست زدن به جوش ها و سپس لمس قسمت‌های دیگر پوست، منجر به انتقال و گسترش باکتری‌ها و در نتیجه آسیب پذیر کردن مناطق سالم پوست می‌شود.

اصلاح رژیم غذایی روزانه و پیشگیری از بروز جوش های سرسیاه

رژیم غذایی روزانه تأثیر زیادی بر بدنتان از جمله سلامت پوست دارد. یک رژیم غذایی خوب و متعادل بدون مصرف غذاهای ناسالم، خطر ابتلا به جوش های سرسیاه و سایر شرایط آکنه سخت را کاهش می‌دهد.

اگر مایل به حفظ سلامت پوستتان هستید، موارد زیر را دنبال کنید:

– مصرف چربی و قند را کاهش دهید. رژیم‌های غذایی سرشار از قند و چربی مانند رژیم‌های حاوی غذاهای سرخ شده و شیرینی، باعث افزایش خطر ابتلا به جوش های سرسیاه از طریق افزایش عملکرد سلول‌ها می‌شوند.

– غذاهای حاوی بتاکاروتن و ویتامین A را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال، سبزیجات و میوه‌ها مانند هویج و تمشک برای پوست مفید هستند. زیرا باعث تقویت تولید مثل سلول‌های جدید پوست می‌شوند.

– مصرف گردو و روغن زیتون را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اسیدهای چرب موجود در گردو و روغن زیتون موجب هیدراته شدن سلول‌های پوست می‌شوند.

– مصرف غذاهای ناسالم را محدود و آنها را با گزینه‌های سالم جایگزین کنید. از این طریق می‌توانید میزان مصرف ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان هایی که برای پوست سالم مورد نیاز هستند، تقویت کنید.

– روزانه به اندازه کافی آب بنوشید. هیدراتاسیون مناسب یکی از مهمترین موارد رژیم غذایی متعادل است و باعث حفظ سلامت پوست و بدن می‌شود.

نکات اضافی

 • از استفاده فراوان از مواد آرایشی خودداری کنید. زیرا ممکن است که در هنگام تمیز کردن صورت، به خوبی از روی پوست پاک نشوند.
 • به طور مرتب هفته‌ای یکبار ملحفه‌ها به ویژه ملحفه بالشت‌ها را بشویید.
 • زیرا آنها پر از سلول‌های مرده پوست و چربی هستند و در نتیجه محیط ایده آلی برای رشد باکتری‌ها به شمار می‌روند.
 • پوست صورتتان را دوبار در ماه بخور دهید تا منافذ آلوده و بسته آن باز شوند.
 • همیشه با خود دستمال کاغذی به همراه داشته باشید و از آن برای گرفتن چربی اضافه پوست استفاده کنید.
 • این کار سبب می‌شود قبل از آن که روغن اضافی پوست، منافذ را مسدود کند، از روی صورتتان برداشته شود.
 • پس از شستشوی صورت، آن را با آب خنک آبکشی کنید.
 • این کار منجر به بسته شدن منافذ و عدم ورود گرد و خاک و آلودگی به آن‌ها می‌شود.

روش‌های درمان جوش های سرسیاه

مهم نیست که تا چه اندازه از ایجاد جوش های سرسیاه جلوگیری کنید، زیرا احتمال وجود این جوش های کوچک و تیره رنگ بر روی پوست همیشه وجود دارد.

برخی از موثرترین راه حل‌های توصیه شده برای درمان جوش های سرسیاه عبارتند از:

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین موجب تعادل pH سطح پوست شده و روغن اضافی، سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌ها و گردوغبار را از روی آن پاک می‌کند. علاوه بر این، جوش شیرین یک لایه بردار مفید برای پوست است. شما می‌توانید هفته‌ای دوبار جوش شیرین را بر روی پوستتان اعمال کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از جوش شیرین ممکن است موجب خشکی پوستتان شود.

چای سبز برای جلوگیری از جوش سرسیاه

چای سبزدرمان جوش های سرسیاه با چای سبز

چای سبز می‌تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان فوق العاده مؤثر عمل کند. اگر چای سبز به طور مرتب هفته‌ای ۲ الی ۳ بار مصرف شود، می‌تواند میزان تولید روغن پوست را به طور موثری کاهش دهد.

زردچوبه

زردچوبه یک منبع غنی از خواص ضد قارچی، ضد باکتریایی و ضد التهابی است. بنابراین استفاده از زردچوبه برای از بین بردن جوش های سرسیاه گزینه مناسبی است. شما می‌توانید از زردچوبه به عنوان ماسک صورت استفاده کنید.

آب لیمو برای جلوگیری از جوش سرسیاه

آب لیمو حاوی اسید سیتریک است. اسیدسیتریک یک قابض و جمع کننده طبیعی است و می‌تواند با منافذ مسدود شده و پوست مرده مقابله کند. این منبع ویتامین C همچنین باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود. کلاژن می‌تواند جای زخم را درمان کرده و سلامت پوست را بهبود بخشد.

عسل

عسلرفع جوش های سرسیاه با عسل

عسل به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی خود می‌تواند انواع ناخالصی‌ها و آلودگی‌ها را از روی پوست پاک کند. به همین دلیل برای سلامت پوست یک گزینه محبوب به شمار می‌رود. علاوه بر این، عسل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی برای پاک کردن جوش های سرسیاه، آبرسان منافذ و سفت کننده پوست عمل می‌کند.

شکر

از شکر غالباً برای پاک کردن و تمیز کردن منافذ مسدود شده و مقابله با جوش های سخت و زننده استفاده می‌شود. اضافه کردن شکر به روغن‌های حامل باعث افزایش اثربخشی آن می‌شود. زیرا این روغن‌ها مانند جوجوبا، زیتون یا بادام می‌توانند به خوبی از سبوم پوست تقلید کنند.

آکنه و به ویژه جوش های سرسیاه برای هر فردی در هر سنی دردسر ساز است. برخی از این افراد معمولاً تمام راه‌های از بین برنده آکنه را در طول زندگی خود امتحان می‌کنند. اما این راه حل‌ها همیشه کارآمد نیستند. بنابراین توجه به نحوه جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه، روش مؤثر و به صرفه برای مبارزه با آکنه است.

5/5 - (2 امتیاز)
منبع
hidoctor

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا