رپورتاژ آگهی

فستینگ در رژیم کتوژنیک یا کتو فستینگ چیست؟

کاهش کربوهیدرات ها و سوخت رسانی به بدن با چربی یک استراتژی رژیم غذایی محبوب به نام رژیم کتوژنیک یا به اختصار کتو است. اما اگر قبلاً با استفاده از این روش موفق به کاهش وزن شده‌اید، ممکن است به این فکر کنید که سرعت عمل را بالا ببرید و کتو را با روزه‌ داری متناوب ترکیب کنید تا از استپ وزنی کتوژنیک عبور کنید یا نتایج خود را بهبود ببخشید. آیا امتحان کردن این روش منطقی است؟

اگرچه باید از قبل بدانید که تحقیقات دقیقی در مورد این رویکرد ترکیبی وجود ندارد، و ثابت نشده است که برای کاهش وزن موثر است. اما کارشناسان این ترکیب را منطقی می دانند.

اگرچه فقدان تحقیق به این معنی است که ممکن است بخواهید قبل از پرداختن به این رویکرد غذایی دو بار فکر کنید.

فستینگ در رژیم کتوژنیک یا کتو فستینگ زمانی محبوبیت پیدا کرد که تعدادی از افراد مشهور و همچنین متخصصان تغذیه از نتیجه مثبت آن گزارش دادند.

برای روشن شدن عملکر کتو فستینگ بهتر است ابتدا در مورد عملکرد هر کدام از رژیم های کتوژنیک و فستینگ صحبت کنیم.

اصول رژیم کتوژنیک چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که دانشمندان در ابتدا رژیم غذایی کتو را در دهه 1920 برای کمک به کنترل تشنج در کودکان مبتلا به صرع طراحی کردند. طبق گفته بنیاد صرع، این نسخه که رژیم کتوژنیک کلاسیک یا رژیم تری گلیسیرید با زنجیره بلند نامیده می شود، مصرف 3 تا 4 گرم (گرم) چربی برای هر 1 گرم کربوهیدرات و پروتئین را تعیین کرده است.

نسخه کتو که امروزه بسیاری از آن برای کاهش وزن استفاده می کنند، کمی متفاوت است زیرا یک برنامه پرچرب، پروتئین متوسط و کربوهیدرات بسیار کم است. چربی حدود 80 درصد از کالری روزانه را تشکیل می دهد و شما بسته به نیازهای شخصی خود، روزانه بین 20 تا 50 گرم کربوهیدرات خالص (کربوهیدرات منهای فیبر) مصرف خواهید کرد.

یک لیست غذایی معمولی رژیم کتوژنیک ، اکثر کربوهیدرات ها، حتی غذاهای سالم مانند غلات کامل غنی از فیبر و بیشتر میوه ها را حذف می کند، در حالی که چربی ها مانند آووکادو، روغن زیتون، گوشت گاو تغذیه شده با علف و حتی گاهی بیکن را در اولویت قرار می دهد. برای مشاهده ارزش غذایی و کالری مواد غذایی به بخش غذاها در سایت سلامتی من مراجعه کنید.

ایده این برنامه غذایی این است که بدن خود را از برنامه ای که گلوکز (یا کربوهیدرات ها) را برای سوخت می سوزاند به برنامه ای که برای انرژی به چربی متکی است، تبدیل کنید. این حالت کتوز یا سازگاری با کتو نامیده می شود.

در حالی که به نظر می رسد رژیم کتو در کوتاه مدت منجر به کاهش وزن سریع می شود، منتقدان می گویند که بیشتر آن مربوط به وزن آب است و اشاره می کنند که تحقیقات طولانی مدت (بیش از دو سال) روی افرادی که از کتو برای کاهش وزن استفاده می کنند، وجود ندارد. برخی تحقیقات موجود نشان می دهد که کتو برای کاهش وزن موثرتر از سایر رژیم ها نیست.

همچنین توجه به این نکته مهم است که بسیاری از ادعاها مبنی بر اینکه کتو می‌تواند شرایط سلامتی غیر از صرع را درمان کند – مانند سرطان، فشار خون بالا، سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت و بیماری‌های عصبی مانند بیماری آلزایمر – نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

رژیم فستینگ چگونه عمل می کند؟

رژیم فستینگ متناوب یا روزه داری متناوب یک رویکرد رژیمی است که در آن برای زمان‌های خاصی که غذا نمی‌خورید برنامه‌ریزی می‌کنید. روش های مختلفی برای روزه داری متناوب وجود دارد که برخی افراد به سادگی آن را فستینگ می نامند.

به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است از رژیم فستینگ محبوب 5:2 پیروی کنند، که در آن پنج روز غذا خوردن عادی و دو روز بسیار کم کالری (حدود 500) روزه هستید. برنامه‌های دیگر شامل نخوردن برای یک دوره 24 ساعته است، و برخی دیگر شامل چیزی است که به عنوان غذا خوردن با محدودیت زمانی شناخته می‌شود، مانند خوردن 8 ساعت و ناشتا بودن 16 ساعت در روز است که به رژیم فستینگ 16 8 معروف است.

رژیم فستینگ می تواند یک روش موثر برای کاهش وزن باشد – در واقع، نشان داده شده است که به اندازه محدودیت کالری سنتی موثر است. طبق یک کارآزمایی تصادفی، برای افرادی که چاقی بودند، در مورد کاهش وزن یا چربی بدن یا بهبود عوامل خطر متابولیک پس از یک سال، ترکیب روزه‌داری متناوب با محدودیت کالری به اندازه محدود کردن کالری‌ خوب عمل کرد.

چرا ترکیب روزه متناوب با کتو یا اصطلاحا کتو فستینگ برای کاهش وزن محبوب شده است؟

پیروی از رژیم کتوژنیک یا رژیم فستینگ می تواند در کوتاه مدت به کاهش وزن کمک کند، اگرچه هر دو رژیم غذایی بسیار محدود کننده است، بنابراین مطمئنا برای همه مناسب نیست. اما ترکیب آنها چگونه است؟ آیا دو تا بهتر از یکی می تواند باشد؟

اول، از نظر برخی کارشناسان، ترکیب این دو رژیم یا کتو فستینگ منطقی است. رژیم کتو باعث افزایش سطح کتون در بدن می شود. در زمان روزه داری، کتون ها نیز افزایش می یابد. هنگامی که در حالت کتوز تغذیه ای قرار دارد، مغز برای انرژی کمتر به گلوکز متکی است.

این یک استراتژی است که پزشکان در برنامه کتوژنیک عملکردی کلینیک کلیولند در اوهایو به بیماران مشاوره می دهند. لوگان کواسنیکا، یک پزشک عملکردی که قبلا در کلینیک کلیولند بود، می‌گوید: «افزودن روزه‌های متناوب می‌تواند منجر به غلبه بر استپ وزنی باشد، زیرا افراد ممکن است در هنگام انجام رژیم فستینگ کالری کمتری مصرف کنند. همچنین می‌تواند یک پیشرفت طبیعی از رژیم کتو برای کسانی باشد که با خوردن چربی زیاد احساس سیری می‌کنند (کتوز همچنین ممکن است اشتها را کاهش دهد) و با کوچک کردن پنجره غذا خوردن آزارشان نمی‌دهد.

رژیم کتو فستینگ برای چه کسانی مناسب است؟

هرکسی که بیش از دو هفته از کتو استفاده کرده است و می‌خواهد رژیم فستینگ را هم اضافه کند، می‌تواند این کار را با نظارت پزشک خود انجام دهد. قابل ذکر است، ممکن است برای افرادی که کتو را به عنوان بخشی از طرحی برای مقابله با پیش دیابت یا دیابت دنبال می کنند، مناسب نباشد.

همچنین، اگر بیماری مزمن کلیوی یا سابقه اختلالات خوردن دارید، تحت درمان فعال سرطان هستید، یا باردار یا شیرده هستید، بعید است که کاندیدای مناسبی برای رژیم کتو فستینگ باشید.

در کل اگر در حال حاضر رژیم کتو را دنبال می کنید و از نحوه غذا خوردن خود خوشحال هستید و احساس خوبی دارید، لازم نیست رژیم فستینگ را به آن اضافه کنید.

روش صحیح شروع رژیم کتو فستینگ

برای شروع روزه 12 تا 16 ساعته را پیشنهاد می شود. برای بسیاری از افراد، نخوردن 12 ساعت در روز (مثلاً در طول شب از ساعت 7 بعد از ظهر تا 7 صبح) به هر حال یک عادت طبیعی است و نیازی به حذف وعده های غذایی ندارد.

برای شروع رژیم کتو فستینگ، به تأخیر انداختن صبحانه (با یک ساعت شروع و سپس به آرامی زمان را افزایش دهید) در نظر بگیرید تا بدنتان به آرامی به زمان طولانی‌تر بدون غذا خوردن عادت کند. طبق یک مطالعه هنگامی که با الگوی غذایی جدید خود سازگار شدید، صبحانه را زودتر مصرف کنید و زمان روزه داری شبانه خود را افزایش دهید، زیرا خوردن صبحانه نه تنها منجر به افزایش متابولیسم بلکه حساسیت به انسولین را نیز بهبود می بخشد. در مورد مدت زمان ماندن در کتو فستینگ، بیش از شش ماه را توصیه نمی شود.

منبع: مجله سلامتی من

https://salamatiman.ir/mag

4/5 - (1 امتیاز)

دوره دانلودی آموزش مکالمه عربی لهجه اماراتی (خلیجی: کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، مترجمی و آموزش

مشاهده آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا