بیماری ها

علل، علائم و تشخیص گرگرفتگی، برای درمان گرگرفتگی چه بخوریم؟

در حالت گر گرفتگی، فرد به طور ناگهانی احساس گرمای شدید می‌کند که این مشکل معمولاً در قسمت صورت، گردن و قفسه سینه شدیدتر است.

این احساس از سر و گردن شروع می‌شود و کل بدن را فرا می‌گیرد.

در حالت گرگرفتگی، پوستتان یک مرتبه سرخ می‌شود، درست مثل‌اینکه از خجالت قرمز شده باشید. گرگرفتگی باعث تعریق شدید نیز می‌شود و بعد از فروکش کردن آن، احساس سرما و لرز می‌کنید.

اگرچه سایر مشکلات هورمونی نیز می‌توانند باعث گرگرفتگی شوند، ولی این مشکل معمولاً در اثر یائسگی در زنان رخ می‌دهد.

گرگرفتگی بیشتر در خانم‌هایی که نزدیک به دوران یائسگی هستند و یا یائسه شده‌اند، دیده می‌شود. البته باید گفت تمام خانم‌های یائسه هم دچار این حالت نمی‌شوند.

یائسگی دوره‌ای از زندگی خانم‌هاست که قاعدگی آن‌ها برای همیشه متوقف می‌شود. در حقیقت گرگرفتگی، شایع‌ترین علامت یائسه شدن است.

اینکه گرگرفتگی هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد، از یک خانم به خانم دیگر فرق می‌کند، اما معمولاً یک یا دو روز تا یک ساعت می‌باشد.

علائم و نشانه‌های گرگرفتگی

گرگرفتگیگرگرفتگی چه نشانه هایی دارد؟

 • احساس گرمای ناگهانی که از قسمت بالایی بدن و صورت شروع می‌شود.
 • قرمزی پوست همراه با احساس داغ شدن
 • ضربان تند قلب
 • تعریق شدید
 • احساس لرز بعد از فروکش کردن گرگرفتگی

تغییرات پیچیده هورمونی همراه با افزایش سن، به خصوص کاهش میزان هورمون استروژن در خانم‌های یائسه، مهم‌ترین دلیل گرگرفتگی در آن‌هاست.

تناوب بروز گرگرفتگی متغیر است، ممکن است چند بار و یا به دفعات زیاد در طی شبانه‌روز دچار این حالت شوید.

هر دفعه، گرگرفتگی بین 30 ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد.

حالت گرفتگی بیشتر در خواب شب رخ می‌دهد که باعث تعریق شبانه می‌شود.

در خانم‌های یائسه این حالت بیشتر از یک سال ادامه دارد، اما معمولاً به طور خودبه‌خود طی چهار تا پنج سال متوقف می‌شود.

اگر گر گرفتگی باعث آزار و اذیت شما می‌شود، برای درمان آن بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علت گرگرفتگی چیست؟

علت دقیق گرگرفتگی معلوم نیست، اما به عوامل متعددی بستگی دارد.

این عوامل شامل تغییر میزان هورمون های جنسی و تغییراتی در ترموستات بدن (هیپوتالاموس) است که نسبت به تغییرات جزئی دمای بدن حساس‌تر می‌شود.

گرگرفتگی بیشتر به دلیل یائسه شدن در خانم‌ها رخ می‌دهد، ولی می‌تواند در اثر سایر بیماری‌ها نیز باشد.

همچنین بخوانید: یائسگی زودرس | عوامل، علائم، تشخیص و درمان آن

تغییرات پیچیده هورمونی همراه با افزایش سن، به خصوص کاهش میزان هورمون استروژن در خانم‌های یائسه، مهم‌ترین دلیل گرگرفتگی در آن‌هاست.

بروز اختلال در روند تنظیم حرارت بدن، باعث احساس گرمای شدید می‌شود، ولی نحوه دقیق تأثیر تغییرات هورمونی روی تنظیم حرارت بدن، کاملاً معلوم نشده است.

البته مشکل گرگرفتگی در آقایان و در خانم‌های غیر یائسه نیز می‌تواند به دلیل مشکلات و بیماری‌های خاصی که روی تنظیم حرارت بدن تأثیر می‌گذارند، دیده می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال سندرم کارسینوئید می‌تواند باعث گرگرفتگی شود. این سندروم در اثر وجود یک نوع تومور درون‌ریز که مقادیر زیادی هورمون سروتونین ترشح می‌کند، ایجاد می‌شود.

مصرف برخی داروها نیز می‌تواند باعث گرگرفتگی شود.

گاهی اوقات هم عفونت شدید و یا سرطان باعث گرگرفتگی می‌شود که می‌تواند با تب و تعریق شدید در خواب همراه باشد.

عوامل خطر گرگرفتگی

گرگرفتگیچه عواملی خطر ابتلا به گرگرفتگی را افزایش میدهند؟

عواملی که خطر ابتلا به گرگرفتگی را زیاد می‌کند، شامل موارد زیر است:

سیگار: افرادی که سیگار می‌کشند، بیشتر دچار گرگرفتگی می‌شوند.

چاقی: بالا بودن نمایه توده بدنی (BMI) با بروز بیشتر گر گرفتگی مرتبط است.

فعالیت بدنی: اگر ورزش نکنید، در دوران یائسگی بیشتر دچار گرگرفتگی می‌شوید.

نژاد: خانم‌های آمریکایی-آفریقایی تبار بیشتر از خانم‌های نژاد اروپایی گرگرفتگی را تجربه می‌کنند. همچنین گرگرفتگی در زنان نژاد ژاپنی و چینی، کمتر از زنان سفیدپوست اروپایی است.

استرس و اضطراب: بررسی محققان نشان داده است کنترل استرس و اضطراب، تکرر و شدت گرگرفتگی را در زنان یائسه کاهش می‌دهد.

عوارض گرگرفتگی

گرگرفتگی در خواب شب و تعریق شدید ناشی از آن، شما را از خواب بیدار می‌کند و به مرور باعث بروز بی‌خوابی مزمن در شما می‌شود.

اختلالات خواب نیز سرانجام باعث بروز مشکلات حافظه، اضطراب و افسردگی در برخی افراد می‌شود.

راه‌های تشخیص گرگرفتگی

گرگرفتگی یک علامت است، نه یک بیماری.

وضعیت سلامتی و بیماری‌های فرد از او پرسیده می‌شود. همچنین پزشک در مورد چگونگی گرگرفتگی سؤالاتی از او می‌پرسد، مثل اینکه چند مدت یکبار و یا چه موقع دچار این حالت می‌شوید؟ و یا اینکه علائم دیگری همراه با آن دارید یا نه؟
معمولاً پزشک بر اساس گفته‌های فرد، گرگرفتگی را تشخیص می‌دهد.

همچنین، فرد را از نظر بدنی معاینه می‌کند.

برای تشخیص علت این مشکل، ممکن است پزشک آزمایش خون برایتان بنویسد.

آزمایش خون برای اندازه گیری میزان هورمون‌های خون و یا پیدا کردن علائم سایر مشکلات سلامتی مانند عفونت است که می‌توانند باعث گرگرفتگی شوند.

پزشک توسط آزمایش خون می‌تواند بفهمد خانمی که دچار گرگرفتگی می‌شود، آیا یائسه شده است یا نه.

روش های مقابله و درمان گرگرفتگی

گرگرفتگیدرمان گرگرفتگی یائسگی چیست؟

کاهش وزن

زنانی که اضافه وزن دارند، با موارد شدیدتر گر گرفتگی مواجه می‌شوند. برخی نیز دچار تکرر ادرار می‌شوند که علائم یائسگی را بدتر می‌کند. بنابراین اولین کاری که باید کرد اتخاذ برنامه غذایی سالم و کاهش وزن است. شاید تعجب کنید اما با پایین آمدن وزن، میزان تکرار گر گرفتگی نیز کاهش پیدا می‌کند. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، با هر ۵ کیلوگرم کاهش وزن، شدت گر گرفتگی تا ۳۳ درصد کاهش می‌یابد.

مصرف نکردن قرص‌های لاغری

اگرچه کاهش وزن، علائم گر گرفتگی را کاهش می‌دهد اما این امر با مصرف قرص‌های لاغری میسر نمی‌شود. در واقع این قرص‌ها میزان هورمون‌های متعدد از جمله استروژن و پروژسترون را در بدن تغییر می‌دهد در نتیجه علائم گر گرفتگی با شدت بیشتری بروز می‌کند.

با استرس مقابله کنید

استرس در هر سنی علت اصلی ایجاد اختلال است. استرس مزمن در میزان استروژن و پروژسترون بدن اختلال به وجود می‌آورد. زنانی که نزدیک به سن یائسگی هستند نباید دچار استرس شوند. با تمرین کردن تنفس‌های عمیق و مدیتیشن، می‌توان بهتر با استرس مقابله کرد. این دو روش مانع از استرس ذهنی می‌شود و در نتیجه از اختلال هورمونی، پیشگیری می‌کند.

فیتواستروژن به برنامه غذایی افزوده شود

فیتواستروژن یعنی استروژن گیاهی. مصرف متعادل مواد غذایی غنی از فیتواستروژن می‌تواند میزان استروژن را به میزان مناسب برگرداند. شیرین‌بیان و یونجه از منابع غنی این نوع استروژن گیاهی است.

خواب شب خوبی داشته باشید

ام اسبرای درمان گرگرفتگی خوب بخوابید

داشتن خواب خوب برای فعالیت‌های درونی بدن لازم است. خواب مناسب یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای رفع گرگرفتگی است. سعی کنید روزی ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید.

یوگا

این ورزش برای سلامت کلی بدن و انعطاف‌پذیری آن مفید است. یوگا، باعث کاهش وزن می‌شود. یوگا همانند مدیتیشن از درون و با ایجاد تعادل هورمونی تأثیرگذار است. انجام این ورزش، تکرر گرگرفتگی را کاهش می‌دهد.

غذاهای دریایی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید

اسید چرب امگا ۳، در مقابله با گرگرفتگی مؤثر است. مصرف غذاهای غنی از امگا ۳ می‌تواند در رفع علائم گر گرفتگی تأثیر زیادی داشته باشد. مصرف ماهی تن و ساردین راه مناسب تأمین امگا ۳ بدن است. کافی است هفته ای ۲ یا ۳ وعده ماهی مصرف کنید.

از مصرف قهوه بپرهیزید

قهوه طبیعت گرم دارد. با مصرف آن دمای بدن بالا می‌رود و علائم گر گرفتگی بدتر می‌شود. بدن برای رفع افزایش ناگهانی دما، دچار گر گرفتگی می‌شود. در صورت امکان به‌کلی مصرف قهوه را کنار بگذارید یا میزان مصرفی را کم کنید.

ادویه گرمازاست

انواع ادویه هابرای دوری از گرگرفتگی ادویه مصرف نکنید

ادویه به ویژه فلفل همانند قهوه روی دمای بدن تأثیر می‌گذارد.

خنک بمانید

دوش آب گرم، باعث بالا رفتن دمای بدن و گر گرفتگی می‌شود. با قرار گرفتن زیر دوش داغ، تمام بدن زیر دمای بالا قرار می‌گیرد و فرد دچار گر گرفتگی شدید می‌شود. بنابراین بهتر است دوش آب ولرم بگیرید.

لباس از جنس کتان استفاده کنید

این نوع پارچه‌ها به طور حیرت انگیزی بدن را خنک نگه می‌دارد و دمای بدن را حفظ می‌کند. در حالی که لباس‌هایی از جنس الیاف صنعتی از جمله پلاستیک و… مانع تعریق می‌شود و دمای بدن را افزایش می‌دهد.

از رفتن به سونا بپرهیزید

سونا گرم و پر از بخار است. بدن داغ می‌شود و دچار گر گرفتگی می‌شوید.

غذا را گرم مصرف نکنید

همه ما دوست داریم غذا گرم سرو شود اما خوردن غذاهای سرد در پیشگیری از گر گرفتگی بسیار مؤثر است. پس بگذارید غذا روی میز خنک شود سپس بخورید.

دراز بکشید

در زمان بروز این علائم، دچار اضطراب نشوید و دراز بکشید یا این که روی صندلی بنشینید و سر خود را به عقب خم کنید. با استراحت این علائم از بین می‌رود.

تأثیر ویتامین C بر درمان گرگرفتگی:

بعضی از زنان متوجه شده‌اند که بیوفلاوانوید ها در ویتامین C یافت می‌شود که می‌تواند گرگرفتگی را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: خواص و فواید ویتامین C

درمان طبیعی گرگرفتگی یائسگی با سویا:

سویا و محصولات سویا در درمان بسیاری از علائم یائسگی مؤثر خواهد بود ایزوفلوران وفلاون روغن‌هایی که در محصولات سویا وجود دارند به کاهش سطح هورمون کمک می‌کند و برخی از فعالیت‌های استروژنیک دارند سعی کنید در طول روز دو لیوان شیر سویا بنوشید همچنین می‌توانید مقداری از سویا را در نون مصرفی روزانه خود داشته باشیم و در نهایت از محصولات سویا در رژیم غذایی خود بیشتر استفاده کنید.

ویتامین E برای رفع و درمان گرگرفتگی:

مطالعات بالینی نشان داده است که ویتامین E، به عنوان یک جایگزین برای استروژن عمل می‌کند و به نوبه خود به تنظیم و کنترل گرگرفتگی کمک می‌کند، همچنین کاهش خشکی واژن و تنظیم ضربان قلب کمک می‌کند و همچنین به کاهش خشکی واژن و تنظیم ضربان قلب را به همراه دارد.

همچنین: خواص ویتامین E برای بدن

استفاده موضعی از روغن ویتامین E به واژن به بهبود روانکاری کمک خواهد کرد، روزانه 600 IU از ویتامین E را برای کاهش گرگرفتگی مصرف کنید، یک کپسول 200 IU را قبل از هر وعده غذایی خود مصرف کنید.

درمان گرگرفتگی با طب سنتی و گیاهان دارویی

خواص درمانی جینسینگ برای گرگرفتگی:

خواص جینسینگدرمان گرگرفتگی یائسگی با جینسینگ

جینسینگ یک گیاه مؤثر است که می‌تواند به درمان علائم یائسگی کمک کند، همچنین به شکل پودری خشک و یا ریشه آن موجود است، که می‌توانید آن را به عنوان چای دم کنید.

همچنین بخوانید: خواص جینسینگ برای پوست، مو، لاغری، بدنسازی، مردان و زنان

همچنین به عنوان مکمل قرص یا کپسول یا عصاره مایع نیز موجود می‌باشد. قبل از مصرف مکمل، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

نکته: اگر شما از بیماری قلبی، فشارخون یا دیابت رنج می‌برید یا داروهای کاهش دهنده خون را مصرف می‌کنید، از مصرف جنسینگ اجتناب کنید.

درمان گرگرفتگی با شبدر قرمز:

شبدر قرمز یکی دیگر از گیاهان مؤثر برای مدیریت علائم یائسگی است، این گیاه شامل ایزوفلاوون های گیاهی می‌باشد که دارای خواص استروژنی هستند و به کاهش گرگرفتگی کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: خواص شبدر قرمز برای قلب، سرطان و زنان + طریقه استفاده شبدر قرمز

برای به دست آوردن بهترین نتایج از چای شبدر قرمز استفاده کنید:

یک قاشق چای‌خوری شبدر قرمز خشک را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید، درب آن را بگذارید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را بنوشید. در روز دو فنجان از این چای گیاهی را مصرف کنید.

احتیاط: چای شبدر قرمز ممکن است بر روی داروهای دیگر تأثیر بگذارد، قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

درمان گرگرفتگی با گل ساعتی:

یکی دیگر از گیاهان آرام‌بخش برای بدن، گل ساعتی می‌باشد، مطالعات نشان می‌دهد که برای کاهش اضطراب نیز مؤثر خواهد بود و به شدت فشار خون بالا، سوزش و مشکلات قلبی مربوط به گرگرفتگی را کاهش می‌دهد.

روغن گل پامچال برای درمان گرگرفتگی:

یک تونیک عمومی برای سلامت باروری زنان است، اثر خنک‌کنندگی روی پوست دارد و باعث تولید استروژن می‌شود. با توجه به تعداد زیاد اسید گاما لینولنیک و افزایش تولید پروستاگلاندین می‌تواند به عنوان یک تنظیم کننده خواب نیز عمل کند.

درمان گرگرفتگی با گیاه مریم گلی:

سعی کنید که چند فنجان چای ارگانیک مریم‌گلی را در طول روز بنوشید، که باعث هضم آسان، درمان اسهال و سردرد نیز خواهد شد، علاوه بر این برای گرگرفتگی نیز بسیار مفید است.

درمان گیاهی گرگرفتگی با دانه‌های کتان:

تخم کتاندانه کتان برای درمان گرگرفتگی

دانه‌های کتان، یک درمان خوب برای علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی است. دانه‌های کتان دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند، که به عنوان فیتواستروژن عمل می‌کنند.

یک قاشق غذاخوری از دانه‌های کتان آسیاب شده را دو یا سه بار در روز با مقدار زیادی آب مصرف کنید، همچنین می‌توانید تخم کتان را روی سوپ، سالاد و یا کوکی‌ها بپاشید و میل کنید.

سرکه سیب مناسب درمان گرگرفتگی:

سرکه سیب یک درمان مردمی برای از بین بردن گر گرفتگی دوران یائسگی است. یک تا دو قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب ترکیب کنید و هر روز صبح برای سم‌زدایی و کمک به تنظیم هورمون‌ها آن را بنوشید.

همچنین بخوانید: خواص و فواید فوق العاده سرکه سیب

کوهوش سیاه مناسب درمان گرگرفتگی:

کوهوش سیاه برای گرگرفتگی‌ها و عرق‌های شبانه یک درمان قدیمی محسوب می‌شود، در یک مطالعه بین 704 زن، 49 درصد از کسانی که عصاره کوهوش سیاه را مصرف می‌کردند در طی چند روز علائم یائسگی در آن‌ها به طور کامل بهبود پیدا کرد.

دلیل آن این است کوهوش سیاه به عنوان یک فیتو استروژن عمل می‌کند، همچنین حاوی مقدار کمی اسید سالیسیلیک است که دارای خواص ضدالتهابی می‌باشد و تسکین‌دهنده درد است.

کوهوش سیاه، همچنین به کاهش احساس افسردگی کمک خواهد کرد. شما می‌توانید آن را در بسیاری از مدل‌ها، مانند: کپسول، قرص یا مخلوط با آب مصرف کنید. در مورد چگونگی مصرف آن همیشه با پزشک خود مشورت نمایید.

توجه: زنان مبتلا به بیماری کبد نباید از کوهوش سیاه استفاده کنند.

تأثیر دارچین بر درمان گرگرفتگی:

دارچیندرمان گرگرفتگی یائسگی با دارچین

دارچین توسط گیاه شناسان چینی برای کاهش اضطراب و بهبود خلق‌وخو و درمان افسردگی استفاده می‌شده است. دارچین همچنین از ماهیچه‌های مثانه محافظت می‌کند و برای زنان یائسه بسیار مفید می‌باشد.

با اضافه کردن دارچین به رژیم غذایی خود، از پاهای خسته که در طی یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهد، خلاص شوید. 2 قاشق غذاخوری دارچین را به یک سطل آب گرم اضافه کنید و پای خود را به مدت 15 دقیقه در آب خیس کنید و به طور منظم این کار را انجام دهید.

نکات اضافی برای درمان گرگرفتگی یائسگی زنان:

 • سعی کنید متوجه شوید که چه چیزهایی باعث گرگرفتگی می‌شود و تا حد ممکن از آن‌ها اجتناب کنید.
 • برای کاهش گرگرفتگی و عرق شبانه یک لیوان آب سرد بنوشید و با نوشیدن آب به میزان کافی بدنتان را هیدراته کنید.
 • پس از مشورت با پزشک خود مکمل‌های ویتامین B را مصرف کنید.
 • سعی کنید بدن خود را تا 15 دقیقه صبح زود به نور آفتاب برسانید، تا در آن زمان ویتامین D دریافت کنید.
 • اگر اضافه وزن دارید سعی کنید که آن را کاهش دهید.
 • قبل از خواب از خوردن وعده‌های غذایی بزرگ اجتناب کنید.
 • قبل از خواب چای بدون کافئین یا شیر گرم استفاده کنید.
 • به اندازه کافی بخوابید تا به شما کمک کند احساس آرامش داشته باشید.
 • برای کاهش ناراحتی واژن، از روان کننده‌های واژن یا مرطوب کننده‌های مبتنی بر آب استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از افزایش جریان خون در واژن، فعالیت جنسی خود را افزایش دهید.
 • سیگار نکشید، دخانیات می‌تواند اثرات منفی داشته باشد و در واقع علائم یائسگی را شدید کند، بنابراین سعی کنید از آن‌ها اجتناب کنید.
 • چربی‌های اشباع‌شده، روغن‌ها و قندها را از رژیم غذایی خود محدود کنید.
 • برای حفظ قدرت استخوان‌های خود، غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D بیشتری مصرف کنید.
 • از حمام رفتن بیش از حد یا شنا کردن که ممکن است باعث خشک شدن پوست و یا تحریک پوستتان شود، اجتناب کنید.
 • استرس و اضطراب بیش از حد در زندگی می‌تواند تأثیر منفی روی سلامت روانی و جسمانی شما داشته باشد، بنابراین سعی کنید که سطح استرس خود را کنترل کنید.
 • از غذاهای تند، نوشیدنی‌های کافئین دار، چربی بالا، قند بالا، که باعث افزایش شدت گرگرفتگی می‌شود اجتناب کنید.
5/5 - (1 امتیاز)
منبع
tebyanbeytootenamnakگردآوری، ویرایش و بازنگری، تحریریه مثبت 1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا