تغذیه

دست بودا چیست؟ خواص میوه دست بودا

دست بودا یک نوع از مرکبات است که به گونه بالنگ‌ها تعلق دارد. از دیگر نام‌های رایج این میوه می‌توان به سارکوداکتیلس یا لیمو انگشتی اشاره کرد. دست بودا آبدار و بدون دانه دارای طعم تلخ شبیه طعم تلخ لیمو می باشد. با این حال، عطر و طعم آن فوق العاده است. این میوه اغلب شیرین تر نسبت به لیمو توصیف شده است. شکل ظاهری دست بودا، مانند دست است و از آنجا که این گونه دست‌ها بیشتر در مراسم و مناسک مذهبی بودایی‌ها یافت می‌شوند، به آن دست بودا می گویند. از چین و ژاپن به عنوان خاستگاه اصلی این ماده یاد می‌شود اما امروزه می‌توانید با آن در بسیاری از نقاط دنیا رو به رو شوید. پوست ضخیم و وزن زیاد این میوه باعث می‌شود تا بسیاری آن را با صیفی‌جاتی مانند هندوانه و خربزه مقایسه کنند.

میوه دست بودا کاملا شگفت انگیز است. میوه ای شاخه ای می باشد، بسیاری از مردم از ظاهر آن خوششان می آید. شاخک های زرد و بلند که از پایه میوه ظاهر می شوند، مانند انگشتان دست انسان است. به همین خاطر به آن دست بودا می گویند.

مانند بسیاری از مرکبات، این میوه نیاز به یک آب و هوای گرم یا حداقل معتدل دارد که در آن رشد می کند. جایی که لیمو و پرتقال می توانند رشد کنند، همچنین دستان بودا می تواند باشد. همچنین مانند دیگر میوه های مرکبات، رویش از زمستان شروع می شود و ممکن است برای بهار خریداری شود.

دست بوداتصویر درخت دست بودا

خواص درمانی دست بودا

همان طور که اشاره کردیم این میوه در کشورهای آسیای شرقی مانند چین و ژاپن یافت می‌شود. به همین دلیل است که در طب سنتی چینی و سوزنی، نسخه‌های درمانی زیادی را به این میوه نسبت داده‌اند. هان ژو، یکی از مشهورترین پزشکان چینی که در قرن چهار میلادی می‌زیسته، کتابی در مورد این میوه نوشته که در آن به 1500 فایده و خاصیت دست بودا اشاره کرده است. آزمایشاتی که کارشناسان تغذیه بر روی این میوه داشته‌اند، نشان می‌دهد مواد معدنی مفیدی مانند سلنیوم، آهن، فسفر و کلسیوم، آتی اکسیدان های قدرتمند و مقادیر بالایی فیبر در آن وجود دارد.

تسکین درد

برای هزاران سال در چین از این میوه برای کاهش درد استفاده می‌شده است. تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته که نتایج بیشتر آنها نشان می‌دهد این ویژگی دست بودا به خاطر وجود مواد شیمیایی مفید و منحصر به فردی مانند کومارین، لیمونین و دایسمین است. ترکیب این مواد با ویژگی‌های ضد التهابی این میوه باعث می‌شود تا بتوان از آن برای تورم و درد ناشی از همه چیز از جمله جراحات و جراحی‌ها تا ضربه‌های ناگهانی و کبودی استفاده کرد. هنوز هم در بسیاری از روستاهای چین، برای کاهش دردهای رایجی مانند دندان درد از عصاره دست بوده استفاده می‌شود.

درمان مشکلات تنفسی

یکی دیگر از خواص درمانی شگفت انگیزی که به این میوه نسبت می‌دهند، درمان شرایط تنفسی است. دست بودا به عنوان یک دفع کننده عمل می‌کنند، بنابراین اگر شما از سرفه بیش از حد رنج می‌برید که باعث ایجاد خلط و یا ناراحتی می‌شود، مصرف روزانه 100 گرم از این میوه یا عصاره آن را به شما توصیه می‌کنیم. اگر بتوانید با استفاده از این میوه برای خود بخور درست کنید، نتایج به مراتب موثرتری خواهید گرفت. در سال 2010 تحقیقاتی دو مرحله در ژاپن انجام شد که در طی آن، 50 نفر که دچار مشکلات تنفسی بودند از این میوه استفاده کردند. بعد از گذشت یک دوره 4 روزه، علائم بهبود در بیش از 80 درصد آنها مشاهده شد.

بهبود هضم

در این میوه مواد مفیدی وجود دارد که تاثیرات مثبتی بر روی عملکرد دستگاه گوارش و هضم می‌گذارند. همان طور که در بالا نیز گفتیم، این میوه یکی از مهم‌ترین منابع دریافت فیبر غذایی محسوب می‌شود. همواره از فیبر به عنوان یکی از خوردنی‌های مفید برای هضم یاد می‌شود چرا که باعث بهبود حرکت مدفوع در لوله‌های گوارشی می‌شود. این موضوع در جلوگیری از ابتلا به یبوست نقش دارد. علاوه بر این، فیبر غذای اصلی باکتری‌های مفید روده را تشکیل می‌دهد. هر چه فعالیت این باکتری‌ها بهبود پیدا کند، هضم بهتر انجام می‌شود.

کاهش فشار خون بالا

فشار خون بالا یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مزمن است که هیچ گونه نشانه‌ای ندارد. همین موضوع باعث می‌شود تا به این بیماری لقب قاتل خاموش را بدهند. دست بودا دارای پتاسیم می‌باشد. پتاسیم عملکردی وازودیلاتوری دارد. این بدان معنی است که پتاسیم می‌تواند رگ‌ها را گشاد کند. این موضوع باعث می‌شود تا قلب برای پمپاژ خون فشار کمتری به خود بیاورد. به همین دلیل است که مصرف این میوه را با کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند آترواسکلروز رابطه مستقیم دارد.

افزایش ایمنی بدن

نه تنها آنتی اکسیدان های این میوه می‌توانند آسیب‌های ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد را به حداقل برسانند، بلکه ویتامین C موجود در دست بودا نیز باعث افزایش تولید و ساخت گلبول‌های سفید می‌شود. همان طور که می دانید این گلبول‌ها مهم‌ترین عامل در مبارزه با بیماری‌ها هستند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که در این میوه یک پلی ساکارید ویژه وجود دارد که به طور خاص به تحریک فعالیت مارکروفاژ و افزایش سرعت و کارایی سیستم ایمنی کمک می‌کند.

خواص دست بودا برای سرفه

مهمترین مزیت ارائه شده توسط میوه دست بودا همین خاصیت است. این میوه که از خانواده مرکبات است به عنوان یک دفع آفات عمل می کند و یکی از سریع ترین و بدون درد ترین راه برای درمان سرفه با ناراحتی یا خلط است. مزایای این میوه شگفت آور مغذی را می توان با خیساندن آن در آب قبل از مصرف افزایش داد.

خواص دست بودا برای کاهش درد

میوه دست بودا برای بیش از هزاران سال برای از بین بردن درد مورد استفاده قرار گرفته است. این مزیت حاصل ترکیب شیمیایی آن است. این شامل ترکیبات تسکین دهنده درد مانند لیمونین، کومارین و دایسمین است. این ترکیبات همچنین دارای خواص ضد التهابی هستند. میوه می تواند کارهای عجیب و غریب را با درمان تورم و درد از آسیب های عمده انجام دهد. حتی فرآیند بهبودی و فشرده شدن کبودی ها را سریع تر می کند.

 خواص دست بودا برای کنترل فشارخون

عصاره الکل میوه به عنوان یک وازودیلاتور و آرامبخش عمل می کند. این میوه عروق خونی عروق کرونر را گسترش می دهد، بنابراین گردش خون افزایش می یابد. این بیشتر در حفظ سطح فشار خون و کاهش خطر سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند.

دست بودامیوه دست بودا و خواص آن

خواص دست بودا برای بهبود ایمنی

این میوه شگفت انگیز حاوی یک پلی ساکارید خاص است که سیستم ایمنی را تحریک و تقویت می کند. در نتیجه، در درمان سرماخوردگی و سرفه معمولی با سرعت بخشیدن به زمان بهبود مفید است.

خواص دست بودا برای ناراحتی قاعدگی

این میوه آبدار بسیار مفید است برای زنان که سابقه قاعدگی، خونریزی بیش از حد و نوسانات خلقی دارند. این ویژگی به دلیل ترکیبی از خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موجود در میوه است.

خواص دست بودا برای یبوست

میوه های دست بودا بسیار مفید برای مسائل دستگاه گوارش، مانند یبوست، نفخ، ناراحتی های معده، گرفتگی و اسهال است. این میوه باعث کاهش التهاب معده می شود در حالی که یک اثر آرام بخش روی عضلات روده ای ایجاد می کند. در واقع بیشتر باعث کاهش روند هضم و دفع آن می شود.

عناصر اساسی در داروهای گیاهی

این میوه در طب سنتی چینی برای خواص گرم آن مفید است. این دارو به عنوان یک عنصر در بسیاری از داروهای گیاهی برای درمان اختلالات مربوط به طحال، کبد و ریه استفاده می شود. همچنین برای درمان مشکلات مانند استفراغ، کاهش اشتها، درد معده، تنگی نفس، افسردگی، بیماری های معده و کبد مورد استفاده قرار می گیرد.

 خواص دست بودا برای پوست

دست بودا سرشار از ویتامین C است. این ویژگی باعث می شود که آن را برای جوان سازی پوست بسیار موثر باشد. علاوه بر این، به عنوان یک عامل ضد پیری عمل می کند و باعث می شود که تابش نور خورشید به پوست آسیب نزند.

خواص دست بودا برای جلوگیری از عفونت ها

خواص ضد ویروسی این میوه در جلوگیری از عفونت های ویروسی، مخصوصا در مورد گلو و بینی کمک می کند.

حفظ سطح سلامتی کلسترول خون

دست بودا کمک می کند تا سطح کلسترول خون سالم را حفظ کند،این خاصیت به دلیل وجود پکتین در میوه و توانایی آن برای افزایش گردش خون و متابولیسم می باشد.

طریقه مصرف دست بودا

از دست “انگشت” را از دست بودا بردارید و با کندن پوست داخل میوه را میل نمایید البته مانند پرتقال و لیمو قسمت تلخ و سفیدی داخل هست که آن را نخورید این میوه در محصولات پخته، سس گوجه فرنگی سالاد، نوشیدنی ها، آب نبات ها و هر دستورالعملی که خواستار چاشنی لیمو یا پرتقال یا نارنگی می باشد قابل استفاده است.

در چین به عنوان تزیین در گلدان که نماد خوشبختی است استفاده می گردد.

4.2/5 - (5 امتیاز)

کتاب الکترونیکی (182 صفحه)

فایل صوتی کتاب (132 دقیقه)

کتاب الکترونیکی 14 تمرین مکمل

برنامه تمرینی 4 هفته ای

موسیقی درمانی سابلیمینال

اطلاعات بیشتر
منبع
asantebsaat24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا